Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

August 8, 2012

Badania ultrasonograficzne a zwolnienie w VAT

0 1151

Wykonywanie badań ultrasonograficznych USG korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług przedmiotowo, a w związku z tym podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z tymi usługami.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP2/443-252/12-2/IŻ z 5 czerwca 2012 roku.

 Sytuacja podatnika

Wnioskodawca prowadzi indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, w której wykonuje badania ultrasonograficzne USG. W prowadzeniu swojej praktyki Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług mimo Bmedycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu i poprawie zdrowia.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie, że postępuje prawidłowo korzystając z przedmiotowego zwolnienia w podatku VAT, a tym samym nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach nabywanych na potrzeby wykonywania usług medycznych.

 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18a ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, zwolnieniu podlegają również usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  1. lekarza i lekarza dentysty,

  2. pielęgniarki i położnej,

  3. medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej,

  4. psychologa.

Zapis art. 113 ust. 1 ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Stosownie do zapisu ust. 2 art. 113 ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

W wydanej interpretacji organ podatkowy zgodził się z Wnioskodawcą, iż przekroczenie kwoty 150.000 zł z tytułu świadczenia usług zwolnionych z podatku nie powoduje obowiązku rejestracji dla potrzeb tego podatku, a związku z tym, Stronie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących zakup towarów nabywanych na potrzeby tych usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust.1 pkt 18, 18a i 19 oraz art. 113 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.