Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

October 1, 2010

Moment ujęcia faktury korygującej w przypadku udzielenia rabatu

0 2437

Jestem podatnikiem VAT, składającym miesięczne deklaracje VAT-7. 15 czerwca 2011 roku otrzymałam fakturę zakupu towarów. Następnie do­stawca udzielił mi rabatu i 30 czerwca wystawił korektę faktury. Fakturę korygującą otrzymałam 4 lipca. Kiedy powinnam odliczyć podatek z faktury zakupowej, a kiedy zmniejszyć podatek naliczony o podatek wynikający z faktury korygującej?

PYTANIE

Jestem podatnikiem VAT, składającym miesięczne deklaracje VAT-7. 15 czerwca 2011 roku otrzymałam fakturę zakupu towarów. Następnie do­stawca udzielił mi rabatu i 30 czerwca wystawił korektę faktury. Fakturę korygującą otrzymałam 4 lipca. Kiedy powinnam odliczyć podatek z faktury zakupowej, a kiedy zmniejszyć podatek naliczony o podatek wynikający z faktury korygującej?

ODPOWIEDŹ

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu przysługuje Pani w rozliczeniu za czerwiec, lipiec lub sierpień 2011 roku, pod warunkiem, że w miesiącu odliczenia dysponuje już Pani towarem. Fakturę korygującą ma Pani obowiązek ująć w rozliczeniu za lipiec, przy założeniu, że do tej pory odliczy już Pani podatek wynikający z faktury pierwotnej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Zgodnie z art. 86 ust. 11 jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w wymienionym powyżej terminie, może obniżyć ten podatek w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup towarów, wystawionej i otrzymanej w czerwcu w rozliczeniu za czerwiec, kiedy otrzymała Pani fakturę zakupową albo za dwa kolejne miesiące, czyli lipiec lub sierpień 2011 roku. Do Pani należy decyzja, w którym z tych trzech miesięcy ujmie Pani podatek wynikający z faktury. Musi Pani jednak mieć na uwadze art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym, w przypadku gdy otrzyma Pani fakturę przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania tym towarem.

Jeżeli chodzi o moment korekty podatku naliczonego o kwotę podatku wynikającego z faktury korygującej, zgodnie z art. 86 ust. 10a jest Pani obowiązana do zmniejszenia kwoty podatku w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała Pani korektę faktury. W omawianym przypadku będzie to lipiec 2011 roku. Wyjątkiem od tej zasady będzie sytuacja, w której, pomimo przysługującego Pani prawa, nie dokona Pani obniżenia podatku należnego o podatek wynikający z faktury pierwotnej ani w czerwcu ani w lipcu 2011 roku. W tej sytuacji będzie Pani obowiązana do ujęcia faktury korygującej w rozliczeniu za ten miesiąc, w którym ujmie Pani fakturę pierwotną. Jeżeli zatem zdecyduje się Pani ująć fakturę dokumentującą zakup towaru w deklaracji VAT-7 za sierpień, to korektę faktury ma Pani obowiązek również ująć w sierpniowym rozliczeniu.

Ewa Konarska