Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

September 30, 2013

Brak obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z kradzieżą samochodu

0 916

Podatnik nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie samochodu w związku z jego kradzieżą oraz faktem otrzymania z tego tytułu odszkodowania.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 10 lipca 2013 roku nr ITPP1/443-361/13/KM.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w sierpniu 2012 roku, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, zakupił samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W tym samym miesiącu nabyty samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz został odliczony podatek VAT w wysokości 60% kwoty podatku należnego.

W październiku 2012 roku samochód ten został skradziony, co zostało natychmiast zgłoszone na Policję i do ubezpieczyciela. W listopadzie 2012 roku Policja umorzyła dochodzenie z powodu niewykrycia sprawcy, a na podstawie postanowienia Policji ubezpieczyciel wypłacił Podatnikowi odszkodowanie za skradziony samochód w kwocie netto wartości pojazdu.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy jest zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie samochodu, który następnie został skradziony, a ubezpieczyciel pokrył szkodę do wysokości netto skradzionego pojazdu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów organ podatkowy stwierdził, iż ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież lub zniszczenie towaru nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru. Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, że dla celów dowodowych fakt wystąpienia powyższego zdarzenia losowego winien być przez podatnika należycie udokumentowany. Konsekwencją powyższego jest brak obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu towarów handlowych czy środków trwałych, następnie skradzionych lub zniszczonych.

Zatem w niniejszej sprawie organ podatkowy stwierdził, że jeżeli w momencie nabycia przedmiotowego samochodu przysługiwało Podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. gdy towar został nabyty z przeznaczeniem do wykonywania czynności opodatkowanych, prawo to nie ulega zmianie na skutek kradzieży pojazdu. Przemawia za tym ogólna zasada wynikająca ze wskazanego art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w myśl której podatek od towarów i usług jest podatkiem neutralnym dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.