Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

June 13, 2018

Brak obowiązku rejestracji żłobka jako podatnik VAT czynny

0 1665

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług stąd nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2018 roku nr 0115-KDIT1-1.4012.163.2018.1.MM

Sytuacja Podatnika

Placówka prowadzona jest w ramach działalności gospodarczej przez osobę fizyczną w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3, czyli opieki „żłobkowej” (PKD 88.91.Z) oraz edukacji i opieki przedszkolnej ( PKD 85.10.Z). Firma zarejestrowana jest w CEIDG oraz, jako żłobek niepubliczny, wpisana jest do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych na terenie miasta na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz jako przedszkole niepubliczne wpisana jest do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych. Zdarzenia, które miały miejsce to fakt, że prowadzony przez osobę fizyczną, 1) nie został zarejestrowany, jako czynny podatnik podatku od towaru i usług na podstawie deklaracji zgłoszeniowej VAT R, 2) zalicza w koszty działalności gospodarczej VAT naliczony od nabywanych do celów tej działalności towarów i usług.

Wnioskodawca prowadzi działalność wyłącznie poprzez placówkę. Działalność jest w pełni zwolniona od podatku od towarów i usług.

Czy Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą tylko i wyłącznie w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 oraz w zakresie edukacji i opieki przedszkolnej zgodnie z odpowiadającymi tej działalności kodami PKD, odpowiednio 88.91.Z i 85.10.Z, miał prawo nie rejestrować się jako czynny podatnik podatku VAT?

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Z ust. 3 przywołanego artykułu wynika, że podmioty wymienione w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

W myśl ust. 4 ww. artykułu, naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym rejestruje podatnika jako „podatnika VAT czynnego”, a w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 – jako „podatnika VAT zwolnionego”, i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.

Jak stanowi ust. 5 tego artykułu, jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni – do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

  1. przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 2a i 4-41 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;

  2. przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;

  3. przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia, z zastrzeżeniem pkt 4;

  4. przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9, od pierwszej wykonanej czynności.

Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Analiza przedstawionego opisu sprawy oraz przywołanych przepisów prawa, w szczególności art. 96 ust. 3 ustawy, prowadzi do stwierdzenia, że jeżeli – jak wynika z treści wniosku – prowadzona przez Pana działalność gospodarcza dotyczyła/dotyczy wyłącznie czynności wyłącznie zwolnionych od podatku od towarów i usług, to – bez względu na wielkość obrotów z tytułu ich świadczenia Wnioskodawca nie miał obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć należy bowiem, że ustawodawca w przepisie art. 96 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przewidział prawo (a nie obowiązek) do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla podmiotów wymienionych w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Podstawa prawna: art.96 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.