Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI

June 23, 2020

Udokumentowanie sprzedaży przez podatnika zwolnionego z VAT

0 1272

Kiedy mogę skorzystać z przepisów dotyczących wystawienia rachunku zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej? Czy, jeżeli nie mam statusu podatnika czynnego VAT (nie rejestrowałem się w ogóle do VAT), to czy te przepisy mnie dotyczą, czy mogę za moje usługi wystawiać rachunki swoim klientom?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek wystawienia faktury VAT lub też jego brak regulują przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast możliwość wystawienia rachunku zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej jest uzależniona od powyższych przepisów. Co do zasady podatnik zwolniony wystawia fakturę tylko na żądanie nabywcy zgodnie z ustawą o VAT.

UZASADNIENIE

W ustawie o podatku od towarów i usług zostały wskazane przypadki, w których podatnik ma obowiązek wystawienia faktury.

Pod pojęciem podatnika zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza natomiast obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem, zgodnie z ustawą o VAT podatnikami są podmioty prowadzące działalność gospodarczą bez względu na status, tj. zarówno zarejestrowani czynni podatnicy VAT jak i podatnicy zwolnieni z tego podatku.

Obowiązek wystawienia faktury dotyczy:

  • sprzedaży towarów lub świadczenia usług na rzecz innego podatnika podatku VAT lub podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem,
  • sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju lub na terytorium kraju,
  • sprzedaży w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT),
  • zapłaty otrzymanej w całości lub w części przed wykonaniem w/w czynności z wyjątkiem gdy zapłata dotyczy WDT oraz z wyjątkiem czynności, do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT.

Podatnik nie ma natomiast obowiązku wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 oraz na podstawie art. 43 ust. 1 albo art. 82 ust. 3.

Jednak, w przypadku wystąpienia nabywcy towarów lub usług z żądaniem wystawienia faktury, podatnik ten ma obowiązek wystawić fakturę, jeżeli żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Fakturę, co do zasady, wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, a w przypadku gdy zapłaty dokonano przed wykonaniem w/w czynności fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Natomiast na żądanie nabywcy fakturę należy wystawić zgodnie z powyższą zasadą, jeżeli żądanie zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty, a gdy żądanie zgłoszono po tym okresie nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania.

Z kolei zgodnie z art. 87 § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Rachunek wystawia się nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeżeli jednak żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania. Podatnik nie będzie jednak obowiązany do wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zatem, w opisanym przez Czytelnika przypadku, który dokonuje sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i co do zasady nie ma obowiązku wystawienia faktury, na żądanie nabywcy należy wystawić :

  • fakturę, w przypadku żądania jej wystawienia,
  • rachunek, gdy z takim żądaniem wystąpi nabywca.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa, art. 106b ust. 1, 2 i 3, art. 106i ust. 1, 2 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.