Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

April 30, 2012

Brak paragonu przy kopii faktury a obowiązek podatkowy

0 1234

Prowadzę sklep z artykułami dekoracyjnymi, upominkami wraz z kwiaciarnią i mam zainstalowaną kasę fiskalną. Wielu klientów po zakończonym zakupie prosi o wystawienie faktury. Postępuję w takiej sytuacji w następujący sposób: najpierw ewidencjonuję obrót na kasie a następnie wystawiam fakturę żądając od klienta oryginału paragonu, który przypinam do kopii faktury. Jednakże z powodu roztargnienia moich pracowników zdarza się, że są wystawiane faktury a nie są „podpięte” pod nie paragony. W takim przypadku wpisuję te faktury do rejestru VAT osobno i wykazuję jako „odrębny” obrót. Czy moje postępowanie jest prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Nie, wystawienie faktury VAT, bez dołączenia paragonu fiskalnego do kopii nie powoduje dwukrotnego powstania obowiązku podatkowego w stosunku do tej samej transakcji.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zapisem art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast sprzedaż dokonywana na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, powinna być udokumentowana fakturą VAT i zarejestrowana w ewidencji określonej w art.109 ust. 3 ustawy o VAT. Ewidencja ta powinna zawierać dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzania deklaracji podatkowej.

Zgodnie z zapisem § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, podatnicy podatku od towarów i usług prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są zobowiązani dokonywać ewidencji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i przy każdej sprzedaży drukować paragon fiskalny lub fakturę VAT oraz wydawać nabywcy oryginał wydrukowanego dokumentu.

Obowiązek wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży wynika natomiast z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT. Jednakże podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, za wyjątkiem sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, które w każdym przypadku muszą być potwierdzone fakturami (art. 106 ust. 5 ustawy o VAT).

Niezależnie od powyższego, przepis art. 106 ust. 4 wskazuje na możliwość zwrócenia się klienta detalicznego z żądaniem wystawienia faktury i wówczas podatnik obowiązany jest do jej wystawienia we właściwym terminie. W takich przypadkach przepisy § 7 ust 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług stanowią, że wystawiony na kasie paragon dołącza się do kopii faktury, którą podatnik ma obowiązek przechowywać przez okres wymieniony w art. 112 ustawy o VAT. Zatem w przypadku zaewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej udokumentowanej paragonem, sprzedawca towaru lub usługi może wystawić fakturę VAT, jednakże jest obowiązany do dołączenia do kopii tej faktury paragonu.

Powyższy przepis ten nie dotyczy jednak sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadku gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie dobowym kasy. W takiej sytuacji bowiem raporty fiskalne dobowe, bądź też łączne raporty okresowe za okresy miesięczne, o których mowa w § 7 ust.1 pkt 2 cytowanego wyżej rozporządzenia z dnia 1 grudnia 2008 roku. stanowią podstawę do dokonania zapisów w ewidencji sprzedaży VAT.

W sytuacji opisanej w Państwa pytaniu wystawiona na żądanie klienta detalicznego faktura VAT, dotycząca wcześniejszej sprzedaży zarejestrowanej przy użyciu kasy fiskalnej, nie powinna być już zaewidencjonowana w rejestrze sprzedaży VAT jako „odrębny obrót”, gdyż ta sprzedaż uprzednio została zapisana w ewidencji, jako sprzedaż nieudokumentowana fakturami (paragon potwierdzający tę sprzedaż jest ujęty w raportach dobowym i miesięcznym).

Postępowanie opisane w pytaniu jest więc nieprawidłowe, a posiadane kopie faktur VAT bez dołączonych paragonów fiskalnych nie powinny być wykazywane w rejestrze sprzedaży VAT. Stanowisko to potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie numer IPPP2/443-430/11-2/KAN z 11 maja 2011 roku.

W celu uniknięcia jednak ewentualnych sporów z organami skarbowymi, należy taką fakturę dokładnie opisać, umożliwiając tym samym zidentyfikowanie powyższej sprzedaży w raporcie fiskalnym za dany okres.

Wioletta Gramis