Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy paragon z NIP na kwotę 380 zł wystawiony w lutym br. muszę wykazać odrębnie w JPK_VAT?

Odpowiedź

Nie, na mocy nowelizacji przepisów przedłużono do 30 czerwca 2021 roku okres, w którym nie ma obowiązku odrębnego wykazywania w ewidencji VAT i w nowym JPK_VAT paragonów z NIP nabywcy (faktur uproszczonych do kwoty 450 zł).

 

Uzasadnienie

Wskazać należy, że przepis § 11a rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie) pierwotnie przewidywał, że paragony z NIP nabywcy nie będą ujmowane w ewidencji VAT i w nowym pliku JPK_VAT do dnia 31 grudnia 2020 r. Termin ten jednak wydłużono do dnia 30 czerwca 2021 roku nowelizacją rozporządzenia z 17 grudnia 2020 r.

Za fakturę uproszczoną uznaje się paragon fiskalny spełniający warunki określone w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, to jest m.in. zawierający NIP nabywcy oraz nieprzekraczający kwoty należności ogółem 450 zł albo 100 euro.

Warunkiem niewykazywania wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego, wynikających z paragonów fiskalnych (uznanych za faktury uproszczone), a także innych danych (o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia) i oznaczeń (o których mowa w § 10 ust. 3 i 4 rozporządzenia) związanych z przedmiotowymi paragonami jest, by w tym okresie wartość sprzedaży bez podatku (netto) oraz wysokość podatku należnego wynikające ze zbiorczych informacji z ewidencji sprzedaży w kasach rejestrujących zostały ujęte w ewi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.