Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKCYZA

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Czy istnieje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od nabycia samochodu CAMPER

0 1141

Dokonaliśmy nabycia wewnątrzwpsólnotowego samochodu typu CAMPER. Czy mamy obowiązek zapłaty z tego tytułu podatku akcyzowego?

ODPOWIEDŹ

Nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu typu camper podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania jest:
1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
2) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, 
3) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
a) wyprodukowanego na terytorium kraju
b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności o których mowa w pkt 1 albo 2.

Do celów poboru akcyzy i oznaczenia wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych, stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str.1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn zm.). Zmiany w Nomenklaturze Scalonej (CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w niniejszej ustawie.

Stosownie do art. 100 ust 4 ustawy o podatku akcyzowym, samochody osobowe są to pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Pozycja 8703 obejmuje również:

1) Samochody osobowe (np. limuzyny, taksówki, samochody sportowe i wyścigowe);
2) Specjalistyczne pojazdy transportowe, takie jak ambulanse, więźniarki i pojazdy pogrzebowe;
3) Samochody mieszkalne (kempingowe itd.), pojazdy do przewozu osób specjalnie wyposażone do zamieszkiwania (z miejscami do spania, przygotowywania posiłków toaletami itd.)
4) Pojazdy przeznaczone do jazdy po śniegu (np. pojazdy śniegowe);
5) Wózki golfowe i podobne pojazdy;
6) Czterokołowe pojazdy samochodowe z podwoziem rurowym, posiadające układ kierowniczy typu samochodowego (np. układ kierowniczy oparty na zasadzie Ackermana).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 1 sierpnia 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 509/12 wskazał, że dla celów poboru akcyzy w nabyciu wewnątrzwspólnotowym stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Scalonej Nomenklaturze (CN). Grupowanie pojazdów, w świetle obowiązujących przepisów ruchu drogowego, nie ma znaczenia dla ustalenia ich kodu CN. Sąd ten podkreślił więc, jak ważną rolę odgrywa dla potrzeb akcyzy klasyfikacja CN. W wyroku tym zwrócono uwagę również na inne akty prawne lub oficjalne noty wyjaśniające, które służą prawidłowemu interpretowaniu CN.

Klasyfikacja towarów w Nomenklaturze Scalonej (CN) podlega pewnym warunkom określającym zasady, na których jest oparta, oraz ogólnym regułom zapewniającym jednolitą interpretację, co oznacza, że określony towar zawsze jest klasyfikowany do jednej i tej samej pozycji lub podpozycji z wyłączeniem innych, które mogłyby być brane pod uwagę. Zatem do każdego towaru jest przypisany odpowiedni kod. Część opisową Scalonej Nomenklatury (CN) stanowią Noty Wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego. Noty Wyjaśniające do systemu kodowania zostały opublikowane w załączniku do obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 1 czerwca 2006 r. w sprawie wyjaśnień do Taryfy Celnej. Zgodnie z tymi wyjaśnieniami klasyfikacja pojazdów mechanicznych objętych pozycją 8703 jest wyznaczona przez pewne cechy, które wskazują, że pojazdy te są przeznaczone bardziej do przewozu osób niż do transportu towarów (pozycja 8704). 

Pozycja 8703 obejmuje m.in. samochody mieszkalne (kempingowe itd. - poz. 8703 23 11, 8703 32 11, 8703 33 11), pojazdy do przewozu osób specjalnie wyposażone do zamieszkiwania (z miejscami do spania, przygotowywania posiłków, toaletami itd.) i do tej grupy niewątpliwie należy zaliczyć samochód kempingowy typu Camper. To wskazuje, że zgodnie z Nomenklaturą Scaloną, samochody kempingowe powinny być klasyfikowane do kodu CN 8703 (samochody osobowe), przez co ich wewnątrzwspólnotowe nabycie, import lub pierwsza sprzedaż w kraju niezarejestrowanego samochodu podlega opodatkowaniu akcyzie zgodnie 
z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowej. 

Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym podatnik z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest obowiązany po dokonaniu jego przemieszczenia na terytorium kraju, bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację uproszczoną, według ustalonego wzoru, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w  terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu typu CAMPER podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.  
                                

Podstawa prawna: art. 3 ust. 1 i 2, art. 100 ust. 1 i 4, art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym.