Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

August 1, 2013

Czy kasę rejestrującą należy ująć w remanencie likwidacyjnym

0 887

Prowadziłem działalność gospodarczą cztery lata i byłem podatnikiem VAT. Posiadałem kasę fiskalną. Z dniem 31 sierpnia 2013 roku likwiduję działalność. Czy kasę muszę ująć w remanencie likwidacyjnym?

ODPOWIEDŹ

Tak, chyba, że zostanie ona sprzedana lub zniszczona przed formalną likwidacją działalności.

UZASADNIENIE

Likwidacja działalności gospodarczej jest związana między innymi z obowiązkiem sprawdzenia i sporządzenia dokumentów odzwierciedlających stan posiadania przez podatnika towarów handlowych, produktów i składników majątku składających się na wyposażenie, środków trwałych np. nieruchomości, maszyn, urządzeń itp. W sytuacji gdy przedsiębiorca prowadził działalność jako czynny podatnik VAT, podczas likwidacji działalności sporządza się dwa spisy:

  • dla celów PIT - wykaz składników majątku oraz spis z natury,

  • dla celów VAT - spis z natury.

W spisie z natury (remanencie likwidacyjnym dla potrzeb podatku od towarów i usług) ujmujemy towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów. Spis sporządza się w przypadku:

  • rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,

  • zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT,

  • nie wykonywania przez podatnika VAT, będącego osobą fizyczną, czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy (art.14 ust.1 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług).

Zgodnie z art.2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części a także wszelkie postacie energii.

Remanentu likwidacyjnego nie dokonują osoby korzystające ze zwolnienia podmiotowego od VAT (art. 14 ust.2 ustawy).

W spisie z natury wykazuje się te towary i składniki majątku, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.14 ust.4 ustawy o VAT). Podatnicy są obowiązani sporządzić spis na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i załączyć informację o tym spisie i o ustalonej na jego podstawie wartości i kwocie podatku należnego do deklaracji podatkowej VAT-7 lub VAT-7K składanej za okres zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art.14 ust.5 ustawy). Wynikającą ze spisu kwotę podatku należnego wykazuje się na pierwszej stronie deklaracji w pozycji 43 (poz.33 wersji 14 deklaracji). Pozostałe informacje trzeba zawrzeć w piśmie skierowanym do naczelnika urzędu skarbowego.

Ustawa o VAT traktuje wyposażenie i środki trwałe również jak towar. Bez względu na to, jak długo dany środek trwały był używany, jeżeli przy jego zakupie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z chwilą likwidacji działalności czynny podatnik VAT musi ująć go w spisie z natury i opodatkować. Podstawą opodatkowania, zgodnie z art.14 ust.8 w powiązaniu z art.29 ust.10 ustawy o VAT, jest cena nabycia towarów netto (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określony w momencie dostawy towarów. Zgodnie z orzecznictwem organów podatkowych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP1/443-390/11/KM z 9 czerwca 2011 roku) powyższy przepis w praktyce oznacza, że podstawą opodatkowania towarów w remanencie likwidacyjnym jest ich wartość rynkowa.

Należy zauważyć, że w spisie z natury powinny się znaleźć zarówno środki trwałe, od których częściowo odliczono VAT jak też środki trwałe, które zostały w całości zamortyzowane, a przy nabyciu których przysługiwało prawo odliczenia VAT. Każdy towar rozliczany jest według stawki podatku właściwej dla tego towaru. W przypadku przedmiotów używanych warto rozważyć ich utylizację albo sprzedaż przed sporządzeniem spisu z natury.

W przypadku kasy rejestrującej - z uwagi na fakt, że w zasadzie nie ma wtórnego rynku, na którym miałby miejsce obrót tym towarem - wartość rynkowa kasy, szczególnie starej może się okazać minimalna lub żadna. Aby uniknąć sporów z organami podatkowymi w zakresie jej wartości rynkowej dobrym rozwiązaniem wydaje się odsprzedaż kasy serwisantowi przed formalną likwidacją działalności, bądź też jej fizyczna likwidacja, uzasadniona zużyciem technicznym albo technologicznym jak również brakiem możliwości jej zbytu (oczywiście po dokonaniu odczytu z pamięci fiskalnej oraz spisaniu przez pracownika urzędu skarbowego protokołu z tej czynności). Jeżeli jednak nie dokona Pan wcześniejszej likwidacji kasy to niewątpliwie jest Pan obowiązany ująć posiadaną kasę rejestrującą w spisie z natury, opodatkować podatkiem należnym jako podstawę przyjmując wartość kasy według jej ceny rynkowej i rozliczyć w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Wioletta Gramis