Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

July 1, 2018

Czy na fakturze korekcie można udokumentować sprzedaż nowego towaru

0 1407

Wystawiam korektę do faktury sprzedaży z powodu zwrotu towaru - czy mogę na tej korekcie zafakturować nowy towar, który zamówił ten sam klient?

  1. klient zamówił rower - na fakturze pierwotnej był zafakturowany rower i koszty przesyłki - dokonuje on jednak zwrotu roweru, ale zdecydował się na zakup rolek. Czy te rolki mogą być zafakturowane na korekcie?

  2. klient zamówił stół i krzesła - na fakturze pierwotnej był zafakturowany stół i krzesła ale inne niż zamówione - klient dokonuje ich zwrotu, ale nadal chce właściwy stół i krzesła.

Sądzę, że tylko w drugiej sytuacji możliwe jest dodanie towaru na korekcie?

ODPOWIEDŹ

Korekta faktury powinna dotyczyć jedynie zwrotu towaru. Dostawa kolejnego towaru jest inną transakcją i powinna być udokumentowana odrębną fakturą wystawioną przez sprzedawcę.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Podstawę opodatkowania obniża się o:

  1. kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen,

  2. wartość zwróconych towarów i opakowań,

  3. zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło,

  4. wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Powyższe okoliczności są z kolei podstawą do wystawienia faktury korygującej. Tak więc, zgodnie z przepisami, sprzedawca wystawia fakturę korygującą w przypadku, gdy po wystawieniu faktury dokonano np. zwrotu towarów.

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku VAT, podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług. Ustawa określa m.in. co powinna zawierać faktura, a także terminy jej wystawienia.

Jeżeli natomiast po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik, wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, również gdy dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań, udzielono rabatu, bądź opustów i obniżek cen.

Z przepisów wynika, że faktura korygująca służy do dokumentowania innych czynności niż faktura. Faktura korygująca musi zawierać np. dane zawarte w fakturze, której korekta dotyczy. Jest dokumentem korygującym błędy lub zmiany

Tak więc nie powinna ona zawierać pozycji dotyczących nowej dostawy towarów. Sprzedaż kolejnego towaru jest inną transakcją i powinna być udokumentowana odrębną fakturą wystawioną przez sprzedawcę.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) w pozycji 15 podstawa opodatkowania i w pozycji 16 podatek należny dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 5%. Odpowiednio w pozycji 17 i 18 dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 8% lub w pozycji 19 i 20 dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 23%.

 Karol Zen

<span><span><span><span>Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.29a ust.1 i 10, art.106b ust.1, art.106j ust.1 z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.</span></span></span></span>