Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

March 30, 2012

Czy nabycie towarów opodatkowanych w innym państwie UE stanowi WNT

0 1043

Otrzymałam z Holandii fakturę za zakup sadzonek. Na fakturze nie został jednak umieszczony mój numer VAT UE, a dostawca opodatkował holenderskim VAT tę dostawę. Kontrahent odmawia skorygowania wystawionej przez siebie faktury. Czy to nabycie stanowi WNT? Jeżeli tak, to od jakiej kwoty naliczyć podatek – od wartości netto czy brutto faktury?

ODPOWIEDŹ

Tak, transakcja zakupu sadzonek od podatnika (firmy) z Holandii stanowi transakcję WNT. Podstawą opodatkowania będzie wartość brutto faktury wystawionej przez holenderskiego kontrahenta.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art.15 UPTiU, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, albo nabywcą towarów jest osoba prawna niebędąca podatnikiem,

  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem.

Z treści przepisów wynika, że w przypadku transakcji WNT nie ma konieczności aby nabywca i dostawca byli zarejestrowani na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych i posługiwali się numerami identyfikacyjnymi VAT-UE.

Przypuszczam, że podatnik z Holandii nie był zarejestrowany jako podatnik VAT-UE, dlatego też swojej dostawy nie mógł potraktować jako WDT. Z tego też powodu odmówił skorygowania wystawionej przez siebie faktury, natomiast dostawę sadzonek był zmuszony opodatkować holenderskim podatkiem od wartości dodanej.

Brak na fakturze numeru identyfikacyjnego VAT-UE nabywcy nie jest istotny, ponieważ nie decyduje on o zakwalifikowaniu tej transakcji jako WNT. Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić (art.31 ust.1 UPTiU).

Podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;

  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Z treści art. 106 ust. 7 UPTiU wynika, że dla udokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywca jest zobowiązany wystawić fakturę wewnętrzną. Oznacza to, że Państwa firma powinna wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć podatek VAT od wartości brutto z faktury dokumentującej nabycie sadzonek od podatnika z Holandii.

Dorota Mróz

Biegły Rewident