Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

May 1, 2015

Czy sprzedaż dla polskiego odbiorcy z dostawą na Białoruś jest eksportem

0 848

Planujemy sprzedaż towaru polskiemu klientowi, z dostawą bezpośrednio do ostatecznego odbiorcy na Białoruś. Transport jest organizowany przez polskiego klienta, ale odprawę celną robimy my i nasza spółka widnieje jako eksporter na dokumentach celnych. Czy możemy zastosować stawkę VAT 0% do takiej dostawy, jeżeli będziemy mieli komunikat IE599?

ODPOWIEDŹ

Ustawa o podatku od towarów i usług definiuje eksport towarów jako dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych (art. 2 pkt 8 ustawy);

W opisanej w pytaniu transakcji mamy do czynienia z dwiema dostawami towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług:

  1. dostawa pomiędzy Państwa przedsiębiorstwem a polskim klientem (Dostawa 1) oraz

  2. dostawa pomiędzy polskim klientem a ostatecznym odbiorcą na Białorusi (Dostawa 2)

oraz

z jednym transportem towarów (transport z Państwa spółki do ostatecznego odbiorcy).

W związku z tym, że jednym z warunków uznania transakcji za eksport towarów jest dokonanie w ramach tej transakcji wywozu towarów z terytorium Unii Europejskiej, należy zastanowić się, czy w ramach dokonywanej przez Państwa spółkę dostawy towar w sensie prawnym przekracza granicę Polski oraz granicę Unii Europejskiej, czyli która z dwóch opisanych powyżej dostaw jest tak zwaną transakcją ruchomą (w ramach której następuje przekroczenie granicy), a która jest transakcją nieruchomą (dokonaną w obrębie jednego kraju).

Odpowiedź na powyższe pytanie można znaleźć w art.22 ust.2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi o tym, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie. W takiej sytuacji dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;

  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Oznacza to, że za ruchomą należy uznać transakcję dokonaną na rzecz podmiotu organizującego transport. Przekładając powyższe na opisaną w pytaniu transakcję należy uznać, że ruchomą transakcją jest Dostawa 1, dokonana przez Państwa spółkę na rzecz polskiego klienta, gdyż to polski klient organizuje transport, natomiast Dostawa 2 jest transakcją nieruchomą, dokonaną na terytorium Białorusi. Skoro zatem w ramach dokonanej przez Państwa dostawy dochodzi do wywozu towaru z terytorium Unii Europejskiej, został spełniony pierwszy ustawowy warunek pozwalający na uznanie Państwa dostawy za eksport towarów.

Drugą przesłanką, którą należy rozważyć jest to kto dokonuje wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Ustawowa definicja eksportu wskazuje bowiem, że z eksportem towarów mamy do czynienia wyłącznie w sytuacji, gdy towary są wysyłane lub transportowane poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.

W związku z tym, że, jak rozumiem, Państwa bezpośredni klient, na którego rzecz dokonywany jest transport towarów poza terytorium Unii Europejskiej, nie ma siedziby poza terytorium Polski, dostawa dokonywana przez Państwa spółkę na jego rzecz nie spełnia definicji eksportu towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie macie Państwo prawa do zastosowania w tym przypadku stawki VAT 0%, pomimo posiadania komunikatu IE599. Dostawa ta podlega zatem opodatkowaniu krajową stawką VAT właściwą dla tego towaru.

Sytuacja przedstawiałaby się odmiennie, gdyby to Państwo organizowali transport wywożonego towaru. Taka transakcja spełniałaby ustawową definicję eksportu i posiadając komunikat IE599, mieliby Państwo prawo do zastosowania stawki VAT 0%.

Ewa Konarska