Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy symbole PKWiU oraz kody GTU i CN należy umieszczać na fakturach

Artykuły | October 28, 2020 | NR 107
0 2065

W związku z obowiązkiem złożenia nowego pliku JPK_VAT z deklaracją od 1 października 2020 roku, proszę o informację czy na fakturach jest obowiązek oznaczenia grupy GTU_01 do GTU_13? Czy również należy wpisywać określone symbole PKWiU lub CN.

ODPOWIEDŹ

Nie, Czytelnik nie ma obowiązku zamieszczania na fakturach kodów GTU, CN oraz symboli PKWiU. Można natomiast dobrowolnie umieszczać różne dodatkowe informacje na fakturze, w tym kody CN, symbole PKWiU aby ułatwić nabywcom weryfikację zastosowanej stawki VAT.

UZASADNIENIE

W ustawie o podatku od towarów i usług w art. 106e ust. 1 zostały wskazane wszystkie elementy, które faktura powinna posiadać. Przepisy w tym zakresie nie zostały zmienione. Natomiast w związku z obowiązkiem złożenia nowego pliku JPK_VAT z deklaracją podatnik VAT czynny od 1 października powinien w ewidencji oznaczyć każdą fakturę dot. sprzedaży towarów i usług dla których utworzono specjalne oznaczenia w postaci kodów GTU tymi kodami. 
Powyższe oznaczania stosuje się tylko w strukturze pliku JPK. Nie ma natomiast przepisu, który narzuca na podatnika obowiązek umieszczania na fakturach takich informacji. Jednocześnie nie ma przeszkód, aby informacje dotyczące oznaczenia GTU, symbolu PKWiU lub też nomenklatury scalonej CN były zamieszczane, ale jako elementy nieobowiązkowe. Jeżeli strony dobrowolnie takie dane na fakturze zamieszczą to z pewnością ułatwi to nabywcom weryfikację zastosowanej stawki VAT. Ważne jest w takim opisie, aby obraz całej faktury nie został zniekształcony i nie prowadził do błędnych interpretacji. 
Pamiętać należy, że w przypadku sprzedaży towarów i usług zwolnionych z podatku VAT, podatnik zobowiązany jest do podania podstawy prawnej zastosowanego zwolnienia - § 3 pkt 1 lit.h rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur. Zgodzie z przepisem faktura dokumentująca dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych z VAT powinna zawierać wskazanie przepisu ustawy, aktu wydanego na podstawie ustawy, przepisu dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej lub innej podstawy prawnej, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku. 
Oznacza to, że podatnik jako podstawę zwolnienia z VAT może umieścić na fakturze zarówno przepis ustawy o VAT, jak i numer PKWiU.
Umieszczanie jednak samego numeru PKWiU nie jest obowiązkowe. 
Czytelnik nie ma zatem obowiązku zamieszczać na fakturach dodatkowych oznaczeń w postaci kodów GTU, symboli PKWiU lub kodów nomenklatury scalonej CN. 

 

Podstawa prawna: art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Rozporządzenie MF, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r. poz. 1988 ze zm.).