Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Temat tygodnia , Otwarty dostęp

May 15, 2020

Darowizny zakupione i przekazane w ramach walki z koronawirusem

0 956

Jesteśmy szwalnią, mamy status czynnego podatnika VAT. W obecnej sytuacji musieliśmy wstrzymać produkcję szycia ubrań. Chcemy wykorzystać te materiały do uszycia fartuchów i maseczek dla służby medycznej, ponieważ takimi materiałami dysponujemy. Z faktur zakupowych odliczyliśmy VAT. Czy w momencie, kiedy gotowe produkty będziemy chcieli przekazać bez wynagrodzenia (za darmo) służbom medycznym, to na gruncie ustawy o VAT taką czynność musimy opodatkować?

Nieodpłatne przekazanie uszytych maseczek dla podmiotów wykonujących działalność , o których mowa w rozporządzeniu z 25 marca 2020 r. będzie opodatkowane stawką VAT 0%.  Zwolnienie jest tymczasowe i obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 roku. Natomiast przekazanie fartuchów nie będzie korzystało z obniżonej stawki i podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT  podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W praktyce bywa tak, że nieodpłatne przekazanie może stać się czynnością opodatkowaną VAT.
Przez dostawę towarów rozumie się bowiem również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w szczególności:

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 

wszelkie inne darowizny 

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. 

W opisanej sytuacji Czytelnik od zakupionych materiałów użytych do uszycia fartuchów oraz maseczek przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania służbom medycznym na walkę z pandemią koronawirusa odliczył VAT. W związku z powyższym czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. 
Zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 roku w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych nieodpłatne przekazanie maseczek będzie opodatkowane stawką VAT 0%. Zgodnie bowiem z ust. 1 pkt 6 i ust. 4 tego przepisu w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, której przedmiotem są środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice. Ponadto, darowizna musi być przekazana na rzecz określonych podmiotów takich  jak:

Agencji Rezerw Materiałowych,

Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych,

podmiotów wykonujących działalność leczniczą wpisanych do wykazu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374), udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenia szpitalnego wyłącznie w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. 

Darowiznę na rzecz powyżej wskazanych podmiotów należy udokumentować i potwierdzić zawartą pisemną umową pomiędzy w/w podmiotem a  darczyńcą. 
Katalog środków ochrony indywidualnej podlegających opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT jest katalogiem ściśle określonym i zamkniętym. Nie zostały wymienione w nim fartuchy, ale wyłącznie kombinezony, zatem, zdaniem Redakcji, przekazanie fartuchów nie będzie korzystało z obniżonej stawki i podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%.

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(20) nieodpłatne przekazanie maseczek opodatkowane stawką 0% należy wykazać w poz.13 podstawa opodatkowania, fartuchów opodatkowanych stawką 23% w poz.19 podstawę opodatkowania i w poz. 20 podatek należny.
 

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług, § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.