Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Powadzę działalność gospodarczą głównie związaną ze sprzedażą pieczywa i ciast. Powyższe punkty stanowią osobne lokale oprócz jednego punktu, gdzie jednocześnie jest wydzielona część kawiarniana i tam klient spożywa zakupione lody, napoje, kawę, herbatę i różne ciasta. Czy muszę jednocześnie wymienić wszystkie kasy, czy przy wymianie wszystkich kas na on-line będę mógł odliczyć od nich ulgi i na jakich zasadach?

Odpowiedź

Obowiązkowej wymianie będzie podlegała tylko kasa służąca do ewidencjonowania usług związanych wyłącznie z wyżywieniem w placówce gastronomicznej - kawiarni. W stosunku do tej kasy Czytelnik ma prawo do odliczenia ulgi z tytułu jej nabycia. Natomiast pozostałe stosowane kasy mogą być dalej użytkowane aż do momentu wyczerpania ich pamięci. Jeżeli pamięć fiskalna tych kas ulegnie zapełnieniu to Czytelnik może zastąpić je kasami on-line lub kasami z elektronicznym zapisem kopii. Odliczenie na te kasy nie będzie jednak przysługiwało.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, u których:

  • powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli jej prowadzenie,
  • nie powstał w/w obowiązek i którzy rozpoczęli jej prowadzenie przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line, oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących lub kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, do prowadzenia ewidencji sprzedaży

- mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł, pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.
Zgodnie z art. 145b ust. 1 pkt 2 lit.a ustawy o VAT, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii do świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania do dnia 30.06.2020 r. 
Dotyczy to wyłącznie kas rejestrujących, służących do ewidencji sprzedaży w/w usług. Podatnicy, prowadzący działalność w zakresie nieobjętym obowiązkową wymianą kas na kasy on-line, mogą prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą dotychczas stosowanych kas fiskalnych. Jeśli pamięć fiskalna ulegnie zapełnieniu to, ponieważ w kasach z papierowym zapisem kopii pamięć fiskalna nie podlega już wymianie, Czytelnik może zainstalować kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii.
Czytelnik może również wymienić pamięć fiskalną w dotychczas stosowanej kasie z elektronicznym zapisem kopii, jeżeli ta zapewnia prawidłowość ewidencjonowania.
W myśl art. 145b ust. 3 pkt  2 ustawy o VAT podatnicy,  mogą dokonać odliczenia lub otrzymać zwrot, kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących on-line, przy czym za dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przyjmuje się 1 lipca 2020 roku - dla podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem.
Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra  Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika.  
W przypadku podatników prowadzących ewidencję sprzedaży przy użyciu więcej niż jednej kasy rejestrującej odliczenie lub zwrot ulgi na zakup każdej z tych kas następuje dodatkowo pod warunkiem rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przy użyciu każdej kasy rejestrującej w każdym punkcie sprzedaży nie później niż w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatnika (§ 2 ust. 2 ww. rozporządzenia). 
Jeżeli Czytelnik jest podatnikiem VAT czynnym to odliczenia będzie mógł dokonać w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczął prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym (§ 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie odliczania). 

Natomiast jeżeli Czytelnik wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku to zwrot kwoty wydanej na zakup jest dokonywany na jego wniosek złożony najwcześniej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpocznie prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej lub w miesiącach następnych (§ 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie odliczania).  
Za datę rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przyjmuje się datę obowiązkowego jej wprowadzenia dla danej branży. W przypadku Czytelnika granicznym terminem wymiany i rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy on-line jest  dzień 1 lipca 2020 r. 
Możliwość odliczenia ulgi za kasę fiskalną dla podatników zobowiązanych do wymiany kas stanowi wyjątek od zasady i należy traktować go bardzo ściśle. Ponieważ z przepisów wynika, że z ulgi na zakup kas rejestrujących mogą skorzystać podatnicy którzy w określonych terminach zobligowani są do wymiany kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na kasy on-line, to dobrowolna wymiana kas takiego prawa nie daje.
Definicja określona przez przez GUS wskazuje, że “przez placówkę gastronomiczną rozumie się zakład lub punkt gastronomiczny stały lub sezonowy, którego przedmiotem działalności jest przygotowanie oraz sprzedaż posiłków i napojów do spożycia na miejscu i na wynos. Nie zalicza się do nich ruchomych punktów sprzedaży detalicznej i automatów sprzedażowych. Placówki te mogą być stałe i sezonowe”. Należy zwrócić uwagę, że w przepisie ustawy zmieniającej nie odwołano się do klasyfikacji statystycznych usług, jednakże bazując pomocniczo na tych klasyfikacjach należy stwierdzić, że usługi związane z wyżywieniem ujęte zostały w Dziale 56 PKWiU. Dział ten obejmuje usługi związane z zapewnieniem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji w restauracjach, włączając restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki „na wynos”, z lub bez miejsc do siedzenia. Nie ma istotnego znaczenia rodzaj obiektu serwującego posiłki, lecz fakt, iż są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. W związku z powyższym, w punkcie sprzedaży wspólnej z kawiarnią Czytelnik prowadzi usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnej placówce gastronomicznej.
Podsumowując, Czytelnik może prowadzić ewidencję usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, przy zastosowaniu kasy offline tylko do 30 czerwca 2020 r. Oznacza to, że od 1 lipca 2020 r. Czytelnik ma obowiązek ewidencjonować sprzedaż przy zastosowaniu kasy on-line. Prawo do odliczenia ulgi będzie przysługiwało wyłącznie do tej kasy. Pozostałe kasy muszą być wymienione tylko wtedy, jeżeli ich pamięć uległa wyczerpaniu i są to kasy z papierowym zapisem kopii. W kasach z elektronicznym zapisem kopii można wymienić pamięć lub wymienić kasy na kasy on-line, jednakże odliczenie od zakupu tych kas nie będzie przysługiwało.
 

Podstawa prawna: art. 111 ust. 4 i ust. 6a, art. 145a ust. 5, ust. 6 i ust. 7, art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 2, § 3 ust. 1, § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika, art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 marca 2019r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.