Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem sprzedawcą, który może dokonywać zwrotu podatku na podstawie dokumentu TAX FREE. Mam pytanie, w jaki sposób rozliczyć transakcję, gdzie data stempla na dokumencie to data z lutego 2019, a dokumenty uprawniające mnie do stawki zero otrzymałem dopiero 20 marca 2019 roku. Czy decyduje data stempla potwierdzonego przez organ celno-skarbowy, czy data, kiedy je fizycznie otrzymałem?

ODPOWIEDŹ 

Data stempla potwierdzona przez urząd celno-skarbowy na dokumencie TAX FREE nie uprawnia Czytelnika do zastosowania stawki 0%. Może on zastosować stawkę 0% dopiero w  momencie  otrzymania  tego  dokumentu.  Czytelnik ma prawo rozliczyć transakcję w deklaracji za miesiąc luty, ponieważ dokumenty otrzymał w terminie do złożenia deklaracji podatkowej za ten miesiąc, tj. do 25 marca.

UZASADNIENIE
W świetle ustawy o podatku od towarów i usług podmiot, który chce dokonywać zwrotu podatku VAT podróżnym na podstawie dokumentu TAX FREE musi spełnić określone warunki. Aby zostać sprzedawcą należy:

  • zarejestrować się, jako podatnik podatku,
  • dokonywać sprzedaży towarów ewidencjonując za pomocą kasy fiskalnej, 
  • zawrzeć odpowiednie umowy dotyczące zwrotu podatku z wyznaczonymi podmiotami.

Ważne: podróżnym jest osoba fizyczna, która nie posiada stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, mająca prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym w bagażu osobistym zostały wywiezione przez nią poza terytorium Unii Europejskiej.

Sprzedawca, do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu stosuje stawkę podatku 0% pod warunkiem, że:

  • poinformował na piśmie naczelnika urzędu skarbowego, że jest sprzedawcą, 
  • poinformował organ podatkowy, w którym miejscu podróżny dokonujący u niego zakupu może odebrać podatek na podstawie dokumentu TAX FREE i z kim ma zawarte umowy o zwrot podatku. Dodatkowo musi dostarczyć kopie tych umów,
  • posiada dokumenty (TAX FREE oraz dopięty paragon z kasy fiskalnej) potwierdzone przez organ celno-skarbowy przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy,
  • posiada dokumenty, określone odrębnymi przepisami, potwierdzające dokonanie zwrotu kwoty tego podatku - w przypadku, gdy zwrot podatku został dokonany w formie polecenia przelewu, czeku rozrachunkowego lub karty płatniczej. 

Otrzymanie dokumentu TAX FREE potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii w terminie późniejszym (po upływie terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy), jednak nie później niż przed upływem 10 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

W przedstawionej sytuacji Czytelnik będzie mógł zastosować stawkę 0% w rozliczeniu za luty, ponieważ otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru 20 marca, czyli przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany luty. 

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(19) sprzedaż towarów podróżnemu opodatkowaną stawką 0% należy wykazać w pozycji 13 podstawę opodatkowania oraz w pozycji 14 (w tym dostawa towarów, o której mowa w art. 129 ustawy)

Podstawa prawna: art. 126 ust. 1, art. 127 ust. 1, art. 129 ustawy o podatku od towarów i usług.