Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , ROZLICZENIA VAT

July 27, 2016

Dokumentowanie korekty nieodpłatnego wydania towarów

0 1137

Fundacja, wystawiając fakturę korygującą do faktury wewnętrznej zmniejszającą podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku VAT należnego, będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym wystawi fakturę korygującą.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2016 roku nr 1061-IPTPP1.4512.298.2016.1.MW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Fundacja, która nieodpłatnie przekazuje określone towary Partnerom współpracującym, tj. instytucjom publicznym i ich pracownikom: szkołom, przedszkolom, bibliotekom, instytucjom kultury, fundacjom i stowarzyszeniom czy właścicielom punktów prowadzących sprzedaż towarów należących do oferty Fundacji, jak również końcowym konsumentom. Takie zdarzenia gospodarcze dokumentuje poprzez wystawienie dokumentu oznaczonego jako "faktura wewnętrzna", zawierającego dane przewidziane dla faktury wewnętrznej w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 roku. Dokument ten traktuje jako wewnętrzne narzędzie umożliwiające prowadzenie ewidencji, pozwalające na określenie m.in. podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku.

Fundacja, w trakcie weryfikacji dokumentów zidentyfikowała przypadki, w których faktury wewnętrzne zawierały zawyżoną podstawę opodatkowania nieodpłatnych wydań w odniesieniu do wartości przekazywanych towarów. Z tego względu podjęła decyzję o sporządzeniu niezbędnych korekt zmniejszających wysokość podatku należnego z tego tytułu.

W związku z powyższym Fundacja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, w jaki sposób powinna udokumentować oraz w jakim okresie ująć korekty dotyczące nieprawidłowości w zakresie rozliczenia VAT należnego związanego z nieodpłatnymi wydaniami towarów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż skorygowania nieprawidłowości w zakresie rozliczenia podstawy opodatkowania i VAT należnego związanego z nieodpłatnymi przekazaniami towarów, które zostały udokumentowane „fakturami wewnętrznymi” Fundacja może dokonać poprzez wystawienie dowolnego dokumentu, w tym również poprzez wystawienie „korekty faktury wewnętrznej” zawierającej dane wymagane dla faktur wewnętrznych korygujących w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 roku.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie zawierają przepisów wskazujących wprost, w którym okresie rozliczeniowym wystawca winien uwzględnić korektę faktury wewnętrznej zmniejszającej podstawę opodatkowania i podatek VAT należny. W związku z tym należy uwzględnić zapisy art. 29a ustawy o podatku od towarów i usług, które dotyczą sytuacji, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej stwierdzono pomyłkę w kwocie podatku lub innej pozycji faktury.

Ponadto organ podatkowy podkreśli iż w przypadku faktur wewnętrznych jak i faktur wewnętrznych korygujących, wystawca faktury nie przesyła jej do żadnego innego podmiotu. Nie może zatem otrzymać potwierdzenia odbioru dokumentu. Tak więc w przypadku wystawienia korekty do faktury wewnętrznej, wystawca korekt faktur wewnętrznych jest równocześnie ich odbiorcą, a to powoduje, że data wystawienia korekt faktur wewnętrznych jest jednocześnie datą potwierdzenia ich odbioru.

Reasumując, Fundacja wystawiając fakturę korygującą do faktury wewnętrznej, zmniejszającą podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku VAT należnego, będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym wystawi przedmiotową fakturę korygującą.

Podstawa prawna: art. 29a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.