Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dokumentowanie sprzedaży przez rolnika ryczałtowego

Artykuły | March 31, 2020 | NR 100
0 1293

Mam gospodarstwo rolne, w którym w szklarniach hoduję różne odmiany sałat. Zgłosiła się do mnie lokalna restauracja. Czy mogę sprzedać większą partię takich sałat na zamówienie np. na różne okoliczności. Restauracja jest czynnym podatnikiem VAT. Czy, jeżeli nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, to muszę w jakiś sposób udokumentować taką sprzedaż?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek wystawienia faktury za nabycie produktów od rolnika ryczałtowego spoczywa na nabywcy – czynnym podatniku VAT

UZASADNIENIE

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku od towarów i usług rolnik ryczałtowy to rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przez produkty rolne rozumie się towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego oraz towary, o których mowa w art. 20 ust. 1c i 1d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. 
Z kolei przez działalność rolniczą rozumie się m.in. produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin “in vitro”, a także świadczenie usług rolniczych. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2. Rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96. Z powyższego wynika, że Czytelnik jest rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia z VAT. W związku 
z powyższym nie ma również obowiązku wystawiania faktur VAT. 
Natomiast w sytuacji, gdy podatnik VAT czynny nabywa towary lub usługi od rolnika ryczałtowego, to na nabywcy spoczywa obowiązek wystawienia faktury w imieniu rolnika w dwóch egzemplarzach, z czego oryginał jest przekazywany dostawcy.  Faktura taka powinna być oznaczona jako „faktura VAT RR” i zawierać m.in. oprócz danych nabywcy i dostawcy, nazwy nabytych produktów, jednostki miary, ilości, ceny, stawki i kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku i podpisów, oświadczenie rolnika ryczałtowego o treści “Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.” Zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, następuje na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Prosimy również pamiętać, iż w momencie rezygnacji ze zwolnienia z VAT Czytelnik ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym nabywcę. 

Ewidencja w deklaracjach: W VAT-7(20) rolnik ryczałtowy zwolniony z VAT nie składa deklaracji VAT.

 

Podstawa prawna: art. 2 pkt  15, pkt 19, pkt 20, art. 116 ust. 1, ust. 2, ust.3, ust.5, art. 117 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i  usług.