Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

March 31, 2014

Dokumentowanie zwrotu towarów przy braku paragonu

0 857

Dokonaliśmy w marcu 2014 roku dostawy w systemie wysyłkowym listwy dźwiękowej wzmacniającej siłę głosu telewizora, która pełniła w naszym sklepie funkcję prezentacyjną i była ostatnim produktem tej marki. Jesteśmy podatnikiem VAT, dla tej sprzedaży wystawiliśmy paragon. Klient dokonał płatności przelewem. Po podłączeniu do swojego telewizora stwierdził błędy w jej funkcjonowaniu (niska jakość dźwięku, wyłączanie się głosu) i postanowił odesłać niespełniający jego oczekiwań towar, zagubił jednak paragon. Czy bez oryginału paragonu możemy przyjąć towar i jak prawidłowo udokumentować ten zwrot.

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 111 ust. 3a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego i wydawać paragon nabywcy.

Na podstawie § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, zwroty towarów i uznane reklamacje towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, ujmuje się w odrębnej ewidencji zawierającej:

1) datę sprzedaży;

2) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy;

3) termin dokonania zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi;

4) wartość brutto zwracanego towaru lub wartość brutto towaru lub usługi będących przedmiotem reklamacji oraz wartość podatku należnego – w przypadku zwrotu całości należności z tytułu sprzedaży;

5) zwracaną kwotę (brutto) oraz odpowiadającą jej wartość podatku należnego – w przypadku zwrotu części należności z tytułu sprzedaży;

6) dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży;

7) protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi podpisany przez sprzedawcę i nabywcę.

Wątpliwości może budzić w/w zapis § 3 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia, ponieważ ustawodawca nie określił jednoznacznie, czy jako dokument sprzedaży należy wyłącznie traktować paragon fiskalny. Biorąc pod uwagę interpretacje organów podatkowych uznać należy, iż może to być również taki dokument, który jednoznacznie potwierdza zakup identyfikowalnego bezsprzecznie towaru w danym punkcie sprzedaży, czyli np. potwierdzona karta gwarancyjna, wydruk z terminalu płatniczego, korespondencja mailowa pomiędzy stronami lub nawet oświadczenie klienta dotyczące zakupu i zwrotu towaru stosowane w przypadku np. zagubienia oryginału paragonu lub jego wyblaknięcia (interpretacja znak IBPP2/443-121/08/ICZ, IPPP1-443-176/08-2/BS).

W przepisach nie została określona również forma protokołu przyjęcia zwrotu towaru lub jego reklamacji, należy zatem przyjąć, iż jego forma jest w zasadzie dowolna, należy jednak zadbać o to, aby był on podpisany przez nabywcę i sprzedawcę (w tym przypadku można klientowi wysłać protokół do podpisania), co niewątpliwie uprawdopodobni zwrot towaru.

W wyniku przyjęcia zwrotu towaru lub jego reklamacji - po zakończeniu miesiąca, należy wydrukować raport okresowy (miesięczny) z kasy fiskalnej po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu (§ 6 ust.1 pkt 4 rozporządzenia), wartość widniejącą na wydruku trzeba pomniejszyć o kwotę korekty w celu określenia prawidłowej wysokości podatku należnego (skorygowanie transakcji zapisanej w pamięci kasy jest bowiem niemożliwe). W takich przypadkach, zgodnie z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT należy również dokonać odpowiedniego zmniejszenia podstawy opodatkowania.

Podatnik rejestrujący sprzedaż przy zastosowaniu kasy fiskalnej ma zatem prawo do skorygowania obrotu o wartość zwróconych towarów nawet w przypadku braku oryginału paragonu. W takim przypadku jednak, to na nim spoczywa obowiązek udokumentowania, że faktycznie doszło do zwrotu zakupionego u niego towaru.

Przepisy nie określają również formy, w jakiej należy prowadzić ewidencję zwrotów i reklamacji. Prowadzone wcześniej przez podatników tak zwane „zeszyty korekt” mogą być w dalszym ciągu wykorzystywane. Należy jednak pamiętać, że umieszczane w nich dane muszą odpowiadać opisanym powyżej wymogom określonym w § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas.

Reasumując, nawet w przypadku braku paragonu możecie Państwo przyjąć zwrócony towar, należy tylko zadbać o oświadczenie klienta, iż został on zwrócony, czego dowodem może być również dokument potwierdzający nadanie paczki zwrotnej oraz podpisany przez klienta protokół zwrotu towaru. Natomiast fakt zakupu w Waszym sklepie w opisywanym przypadku można bez trudu udokumentować, ze względu na dostawę towaru w systemie wysyłkowym, płatność dokonaną przelewem, na której uwidocznione są dane zarówno kupującego jak i sprzedającego. W dziale WZORY PISM znajduje się przykładowa ewidencja zwrotów i reklamacji towarów dostosowaną do wytycznych zawartych w rozporządzeniu.

Wioletta Gramis