Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Polska firma kupuje towar na Słowacji i sprzedaje go odbiorcy z Dubaju, przy czym towar ten jest wysyłany bezpośrednio ze Słowacji do końcowego odbiorcy. Polska firma zleca wysyłkę towaru firmie logistycznej Kuehne&Nagel, od której otrzymuje dokumenty przewozowe i celne, gdzie jako nadawca towaru figuruje firma polska a odbierającym jest firma z Dubaju. Polski pośrednik otrzymuje od firmy słowackiej fakturę bez kwoty podatku VAT. Firma polska wystawia firmie z Dubaju fakturę eksportową ze stawką podatku VAT 0%, czy postępuje prawidłowo?

ODPOWIEDŹ

Polski podatnik nie może rozpoznać eksportu towarów w Polsce, gdyż towary w momencie rozpoczęcia transportu znajdowały się na terytorium Słowacji. Dostawa dokonana przez polskiego podatnika na rzecz odbiorcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dostawą nieruchomą mająca miejsce w kraju zakończenia wysyłki, a tym samym nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

UZASADNIENIE

Z treści pytania wynika, że mamy do czynienia z dostawą łańcuchową w której występują dwie dostawy:

  1. pomiędzy podatnikiem ze Słowacji a polskim podatnikiem (pośrednikiem),

  2. pomiędzy polskim podatnikiem (pośrednikiem), a odbiorcą z kraju trzeciego z siedzibą w Dubaju na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Towar transportowany jest drogą lądową z siedziby podatnika słowackiego na lotnisko w Bratysławie i następnie wysyłany drogą lotniczą do Abu Dabi.

Zgodnie z art.7 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Z zapisów art. 22 ust. 2 UPTiU wynika, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

W przypadku dostawy łańcuchowej dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;

  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że tylko jedna z dostaw w łańcuchu jest dostawą ruchomą, a z opisu sprawy wiadomo, że miejsce wysyłki towarów znajduje się na terytorium Słowacji, natomiast podmiotem odpowiedzialnym za transport towarów jest polski podatnik. Oznacza to, że dostawą ruchomą będzie dostawa dokonana przez podatnika słowackiego na rzecz polskiego pośrednika. Potwierdzają to warunki dostawy zamieszczone na fakturze wystawionej przez firmę słowacką, które określone zostały jako FCA- Free Carrier („pierwszy przewoźnik”). Zgodnie z przyjętymi warunkami, towar jest dostarczony, gdy sprzedawca dostarczy go do przewoźnika w określonej lokalizacji, a towary są po odprawie celnej. Ryzyko związane z towarem przekazane jest w momencie przekazania towaru wskazanemu przewoźnikowi.

Z dodatkowych wyjaśnień udzielonych przez Czytelnika wynika, że dostawca ze Słowacji organizuje transport towarów z Dubnicy do Bratysławy, gdzie następuje ich odprawa celna, której w imieniu podatnika słowackiego dokonuje firma logistyczna Kuehne&Nagel.

W związku z tym, podatnik słowacki rozpozna u siebie sprzedaż exportową towarów do pośrednika będącego polskim podatnikiem podatku VAT. Należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że polski podatnik nie może rozpoznać sprzedaży eksportowej, gdyż towary w momencie rozpoczęcia transportu znajdowały się poza terytorium Polski. Z zapisów art.2 pkt 8 UPTiU wynika bowiem, że z eksportem towarów mamy do czynienia wówczas, gdy towary są wysyłane lub transportowane z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej.

W sytuacji gdyby polski podmiot był zarejestrowany jako podatnik VAT UE na Słowacji, wówczas mógłby on na Słowacji rozpoznać sprzedaż eksportową do odbiorcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, natomiast dostawa pierwsza, dokonana przez podatnika ze Słowacji byłaby dostawą krajową i musiałaby zostać opodatkowana stawką podatku VAT obowiązującą na Słowacji, właściwą dla towarów będących przedmiotem transakcji łańcuchowej.

Ponieważ Polski podatnik nie dokonał takiej rejestracji, to wariant ten jest tylko hipotetycznym rozważaniem. Z opisu sprawy wynika, że druga dostawa pomiędzy polskim podatnikiem a odbiorcą z kraju trzeciego odbywa się na warunkach CIP i następuje ona po dostawie ruchomej, co oznacza, że ma ona miejsce w kraju zakończenia wysyłki towaru, czyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Polski podatnik powinien więc potraktować swoją sprzedaż jako niepodlegającą (NP.) opodatkowaniu w Polsce. Sprzedaż tę należy wykazać w pozycji 11 deklaracji VAT-7 jako „dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju” w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano wysyłki towarów z Bratysławy, gdyż zgodnie z warunkami dostawy CIP wtedy to ryzyko związane z wysyłanym towarem przeszło na odbiorcę z kraju trzeciego.

Podstawa prawna: art.2 pkt 8, art.7 ust. 8 i art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Dorota Mróz

Biegły Rewident