Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

April 22, 2015

Dostawa mebli do kontrahentów z Unii Europejskiej a rozliczenie VAT

0 1402

Transakcja dostawy mebli gotowych do kontrahentów unijnych będzie traktowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Natomiast w sytuacji, gdy miejscem dostawy zabudowy meblowej będzie znajdowało się w miejscu montażu tych mebli, miejscem opodatkowania będzie miejsce położenia nieruchomości.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2015 roku nr IBPP4/4512-19/15/LG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który specjalizuje się w produkcji mebli wykonywanych na wyposażenie pokoi hotelowych. Kontrahentami Podatnika są firmy z krajów Unii Europejskiej jak również z krajów trzecich. Kontrahenci z krajów członkowskich są podatnikami podatku od wartości dodanej i nie posiadają na terytorium kraju siedziby i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Podatnik realizuje dwa modele transakcji:

  • dostawa mebli gotowych, tj. wykonuje meble na zamówienie kontrahenta, a następnie dostarcza je we wskazane miejsce. Są to meble wolnostojące, które nie są trwale montowane w danym obiekcie;

  • kompleksowa usługa projektowo - montażowa, tj. realizowana na indywidualne zamówienie klienta, w szczególności polegająca na: zaprojektowaniu mebli, produkcji i dostawie mebli, wykonaniu wszystkich niezbędnych prac przygotowawczych na obiekcie, zamontowaniu mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia, przygotowania wszelkich niezbędnych dokumentów i certyfikatów, sprzątanie budowlane z pozostałości po pracach, inne wymagane przez klienta usługi i czynności poboczne, które są potrzebne aby zapewnić kompletne, odpowiadające ustawowym i urzędowym regulacjom wykonanie zleconego zakresu usług.

W skład wyposażenia pokoi hotelowych wchodzą elementy, które z uwagi na indywidualnie dobrany wystrój stanowią kompleksową całość, są to, w zależności od zamówienia: meble wolnostojące oraz meble zamontowane na stałe, zabudowa kuchenna, recepcja, sala konferencyjna, oświetlenie, karnisze, drzwi, sejfy, lodówki. Większość z ww. elementów wymaga montażu i specjalistycznego dopasowania oraz doróbek bezpośrednio w hotelu. Meble montowane są częściowo na zawieszkach, listwach montażowych, ale w głównej mierze przytwierdzane są na trwale do ściany. Każdy mebel po zakończeniu montażu jest dopełniany akrylem lub silikonem i to połączenie jest następnie przemalowane na ścianie, bądź tapicerowane. Gotowy mebel jest zamontowany w sposób, który uniemożliwia klientowi samodzielny demontaż elementów meblowych bez dokonania uszkodzeń zarówno zamontowanego mebla, jak również ścian sufitów, paneli podłogowych, parkietów, fliz itp. Zamontowane elementy zabudowy nie mogą być przenoszone, gdyż zostałyby uszkodzone. Dodatkowo uszkodzone zostałyby elementy budynku, np. ściana do malowania, tapicerowania, tynkowania, podłoga do wymiany itp. Zaprojektowanie, produkcja i powiązany z tym montaż mebli wymaga absolutnie specjalistycznej wiedzy technicznej, a także umiejętności technologicznych. Z uwagi na nietypowe elementy składowe mebli stanowiących wyposażenie, montaż jest bardzo skomplikowany i pracochłonny.

W ramach realizowanych kontraktów Podatnik nie rozdziela dostawy towarów i świadczonych przez siebie ww. usług. Cena usługi dla klienta kalkulowana jest w taki sposób, że obejmuje ona koszty wyprodukowania wyposażenia hotelowego oraz wszelkie dodatkowe koszty. Zdarza się, iż w załącznikach do kontraktów Podatnik wymienia w osobnych pozycjach ceny poszczególnych mebli, które finalnie mają się znaleźć w danym obiekcie, niemniej ceny te obejmują całą wartość usługi przypadającą na wykonanie danego mebla. Sprzedaż poszczególnych elementów wyżej wskazanego świadczenia kompleksowego na rzecz kontrahenta nie jest możliwa. Niniejszą usługę kompleksową można nabyć wyłącznie jako całość a wynagrodzenie za jej wykonanie stanowi jedną kwotę. Ponadto, Podatnik dysponuje każdorazowo potwierdzeniem wykonania kompleksowej usługi w postaci protokołu odbioru wykonanych prac. Prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przechodzi po podpisaniu protokołu końcowego przez zlecającego.

Jednocześnie Podatnik zaznaczył, iż w ramach przedmiotowego świadczenia kompleksowego nie jest możliwe rozdzielenie dostawy towarów i świadczonych usług. Dominujące świadczenie w transakcji stanowi usługa projektowo-montażowa, z uwagi na fakt, iż czynności wykonywane w ramach usługi są tak zaawansowane technicznie i wymagają specjalistycznej wiedzy, że nie jest możliwe wykonanie ich we własnym zakresie przez kontrahenta mając do dyspozycji jedynie elementy, z których ostatecznie powstanie zabudowa meblowa na obiekcie. Zatem elementem dominującym niniejszej transakcji jest wykonanie zabudowy meblowej w danym obiekcie, która jest indywidualnie dopasowana do danego obiektu.

Wątpliwości Podatnika dotyczą uznania dostawy mebli w pierwszym modelu sprzedaży za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną w kraju wysyłki, tj. w Polsce. Natomiast w drugim modelu sprzedaży uznanie za kompleksowe usługi opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości, której dotyczą.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż w pierwszym modelu sprzedaży nie można uznać za „instalację” lub „montaż” w rozumieniu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, co wyklucza zakwalifikowanie opisanych transakcji jako dostawy towarów z montażem. W tym modelu jest to dostawa mebli gotowych, które nie są montowane w danym obiekcie do którego są dostarczane.

Przechodząc do drugiego modelu sprzedaży organ podatkowy wskazał, iż w tym modelu występuje zarówno dostawa towarów jaki i świadczenie różnorodnych usług. Jednocześnie zaznaczył, iż nie sposób uznać że wszystkie wymienione w opisie sprawy świadczenia stanowią elementy jednej usługi kompleksowej. W pierwszej kolejności zwrócił uwagę na fakt, iż w ramach umowy dostarcza oświetlenie, karnisze, sejfy, lodówki. Nie można przyjąć, że dostawa tych towarów, stanowi element szeroko rozumianej usługi kompleksowej. Wskazane towary są przede wszystkim sprzętem lub wyposażeniem obiektu, a sam fakt przymocowania, np. karniszy do ściany nie stanowi o tym, że Podatnik sprzedaje wyłącznie usługę.

Tym samym w odniesieniu do różnego rodzaju zabudów meblowych organ podatkowy stwierdził, iż jeżeli montaż komponentów meblowych w celu wykonania trwałej zabudowy meblowej następuje z wykorzystaniem w sposób istotny elementów lokalu, który przez konstrukcyjne połączenie tych komponentów i elementów stworzy trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową, czynność taka będzie stanowić usługę montażową.

Zatem w sytuacji gdy połączenie komponentów meblowych z budynkiem będzie się cechowało stałym połączeniem, to zastosowanie znajdzie art. 28e ww. ustawy, tj. miejscem opodatkowania będzie położenie nieruchomości.

W przypadku natomiast dostawy zabudowy meblowej, gdy nie wystąpi trwałe połączenie tych mebli z konstrukcją nieruchomości, zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Podatnik wskazał, że większość elementów wymaga montażu i specjalistycznego dopasowania. Prace montażowe trwają w zależności od kontraktu do kilku miesięcy. Meble montowane są częściowo na zawieszkach, listwach montażowych, ale w głównej mierze przytwierdzane są do ściany. Zatem w ww. sytuacji miejsce dostawy towarów będzie znajdowało się w miejscu montażu tych mebli, albowiem jak wynika z powyższego opisu montaż tych mebli nie stanowi prostych czynności.

Podstawa prawna: art. 22 ust. 1 pkt 2, art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.