Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Ewidencjonowanie obrotu przez Koło Gospodyń Wiejskich na kasie rejestrującej w 2019 roku

0 1263

W tym roku powstanie Koło Gospodyń Wiejskich. Będziemy prowadziły sprzedaż wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywności regionalnej na dożynkach i innych okazjonalnych imprezach. Dopuszczamy również na niektórych imprezach sprzedaż nalewek i win regionalnych. Czy będzie obowiązywała nas kasa fiskalna?

Odpowiedź

Koło Gospodyń Wiejskich może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z obowiązku stosowania kasy rejestrującej bez względu na wysokość osiąganych obrotów pod warunkiem prowadzenia uproszczonej ewidencji określonej w ustawie o kołach gospodyń wiejskich i braku sprzedaży napojów alkoholowych. 

W przeciwnym przypadku zwolnienie to nie ma zastosowania.  

Uzasadnienie

Na mocy § 2 ust. 1 i ust 2 rozporządzenia Ministra  Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących określono zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r. czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia (przy spełnieniu warunków określonych w tym załączniku), gdzie m.in. w poz. 49 określono zwolnienie dla sprzedaży dotyczącej szczególnych czynności, czyli dostaw towarów i świadczenia usług przez koła gospodyń wiejskich w rozumieniu ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. poz. 2212), w przypadku gdy koło gospodyń wiejskich prowadzi uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów na podstawie art. 24 ustawy o kołach gospodyń wiejskich.  

Zapis art.  24 ust.  1 ustawy o kołach gospodyń wiejskich stanowi, iż koła gospodyń wiejskich prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, w przypadku gdy:
1) osiągają przychody wyłącznie z:
a. działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji,
b. sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywności regionalnej,
c. tytułu sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
d. tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach;
2) nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego;
3) w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęły przychody wyłącznie z tytu-łów, o których mowa w pkt 1, w wysokości nieprzekraczającej 100.000 zł.

Zgodnie jednak z zapisem § 4 ust. 1 pkt 1 lit. n rozporządzenia zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w  § 2 oraz § 3 nie stosuje się w przypadku dostaw wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

Na mocy § 5 ust. 7 w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4.

Podsumowując, zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej przysługuje, jeśli Koło Gospodyń Wiejskich będzie prowadziło uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów i nie będzie dokonywało czynności określonych w zapisie § 4 rozporządzenia tj. sprzedaży nalewek i win regionalnych, w przeciwnej sytuacji zwolnienie to nie będzie miało zastosowania. W takim przypadku obowiązek stosowania kasy rejestrującej powstanie z chwilą dokonania pierwszej sprzedaży napojów alkoholowych.

 

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 i 2 w powiązaniu z poz. 49 załącznika, § 4 ust. 1 pkt 1 lit. n, § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra  Finansów z dnia 28.12.2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z  2018 r.  poz.  2519).