Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Faktura do paragonu bez NIP nabywcy wystawionego przed 1 stycznia 2020 roku

Artykuły | February 26, 2020 | NR 99
0 1022

30 stycznia 2020 roku zwróciłem się do sklepu z żądaniem wystawienia faktury do paragonu dotyczącego sprzedaży, która miała miejsce 24 grudnia 2019 roku. Paragon, który zwróciłem sprzedawcy, nie zawierał NIP-u mojej firmy. Pracownik sklepu odmówił wystawienia faktury twierdząc, iż w związku z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2020 roku pracodawca zabronił tego zrobić. Czy sprzedawca faktycznie nie może wystawić takiej faktury?

Odpowiedź

W związku z wprowadzonymi przepisami ustawy zmieniającej do ustawy o podatku od towarów i usług w okresie przejściowym obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku nowe zasady wystawiania faktur do paragonów nie mają zastosowania w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej do 31 grudnia 2019 roku. Zatem pracownik sklepu ma obowiązek wystawić fakturę do otrzymanego paragonu, który nie zawiera NIP

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 106i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę, którą  wystawia się: 

  • do 15. dnia kolejnego miesiąca – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty,
  • nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

W przypadku, gdy żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty przedsiębiorca nie ma takiego obowiązku (art. 106b ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług).
W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (art. 106b ust. 5 ustawy). Powyższa nowelizacja została wprowadzona z dniem  1 stycznia 2020r.
Przepisów art. 106b ust. 5 i 6 nie stosuje się w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej przed dniem 1 stycznia 2020 roku (art. 15 ustawy zmieniającej).
Zapis § 25 ust. 1 pkt  17 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących określa, iż w przypadku prowadzenia przez podatnika ewidencji przy użyciu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii paragon fiskalny zawiera co najmniej m.in. numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy – na żądanie nabywcy.
Przedsiębiorcy powinni poinformować swoich pracowników, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kasy i wystawiają faktury, o zmianie zasad dokumentowania sprzedaży. Pracownicy muszą odmawiać wystawiania faktur dla podatników VAT do paragonów niezawierających NIP nabywcy, jednak dotyczy to wyłącznie paragonów wystawianych od dnia 1 stycznia 2020r. Jednocześnie to przede wszystkim w interesie kupującego jest dopilnowanie i poinformowanie sprzedawcy przed rozpoczęciem ewidencjonowania na kasie, że będzie potrzebował fakturę. 
W związku z obowiązującym okresem przejściowym nowe zasady wystawiania faktur do paragonów obowiązują od 1 stycznia 2020 r. i nie mają  zastosowania w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej do 31 grudnia 2019 r., zatem w opisanej sytuacji, ponieważ Czytelnik zażądał wystawienia faktury do paragonu przed upływem terminu 3 miesięcy od koca miesiąca w którym wystawiono paragon oraz do paragonu wystawionego przed 1 stycznia 2020 roku, pracownik sklepu ma obowiązek na żądanie nabywcy wystawić fakturę do paragonu (w przypadku sprzeciwu należy kontaktować się z właścicielem sklepu). 
    

Podstawa prawna: art.106b ust. 3 i ust. 5, art. 106i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, art. 15 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (tzw. zmieniającej),  § 25 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019r. w sprawie kas rejestrujących,