Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Faktura dokumentująca sprzedaż usług odprowadzania i oczyszczania ścieków

Artykuły | July 26, 2019 | NR 92
0 2594

Przedsiębiorstwo komunalne wystawia faktury za wodę oraz przekazuje do urzędu gminy informacje o stanie wodomierza oraz ilości zużytej wody w m3 w gospodarstwach domowych. Gmina na podstawie tych informacji będzie wystawiała faktury tylko za ścieki socjalno-bytowe. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury za zrzut ścieków. Jaka powinna być data sprzedaży widniejąca na fakturze? Czy będzie to data odczytu dokonanego przez przedsiębiorstwo komunalne? Kiedy należy wystawić fakturę? Czy faktury wystawiane w urzędzie powinny zawierać prócz danych podstawowych numer licznika oraz jego stan poprzedni i stan bieżący? (może zawierać tylko ilość m3?)

Odpowiedź 
W przypadku usług odprowadzania i oczyszczania ścieków o momencie powstania obowiązku podatkowego, decyduje dzień wystawienia faktury, a w przypadku jej braku, dzień w którym upływa termin płatności. Fakturę należy wystawić nie później niż w terminie płatności. Faktura oprócz elementów obowiązkowych może zawierać elementy dodatkowe, które ułatwiają Podatnikowi rozliczenie wykonanych usług. 

Uzasadnienie 
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 19a ust 1. ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Ustawodawca ustalił jednak szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla wybranych usług. Zgodnie bowiem z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b cytowanej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu świadczenia m.in. usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy (  dostawy wody, odprowadzania i oczyszczania ścieków, usług związanych ze zbieraniem odpadów itp.), a jeżeli podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu jej wystawienia (art. 19a ust. 7 ustawy).  

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W myśl art. 106i ust. 1 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4. Podsumowując, faktura rozliczeniowa wystawiana jest przez Gminę w oparciu o odczyt dokonany przez przedsiębiorstwo komunalne, dlatego też, zdaniem Redakcji, data tego odczytu może być datą sprzedaży na fakturze. 

Dokument sprzedaży należy wystawić nie później niż z upływem terminu płatności wskazanym na fakturze. Ustawodawca w art. 106e ust.1 wymienia wszystkie elementy, jakie powinna zawierać faktura. Jeżeli dla właściwego określenia rodzaju usługi oraz miary i ilości lub też zakresu wykonanych usług niezbędnym będzie wpisanie na fakturze numeru licznika oraz jego stanu poprzedniego i stanu bieżącego, to nie wpłynie to na ważność wystawionego dokumentu.

Zgodnie bowiem z art. 106e ust. 1 ustawy, faktura powinna zawierać:

  1. datę wystawienia;
  2. kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
  3. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
  4. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;
  5. numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;
  6. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
  7. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  8. miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
  9. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  10. kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
  11. wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  12. stawkę podatku;
  13. sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
  14. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; 
  15. kwotę należności ogółem.

Podatnik może zamieścić na fakturze dodatkowe elementy, które służyć będą lepszej identyfikacji podmiotów, dla których wykonano usługi.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Sprzedaż usług opodatkowanych stawką 8% należy wykazać w deklaracji VAT-7(19) w pozycji 17 podstawę opodatkowania i w pozycji 18 podatek należny. 
 

Podstawa prawna: art. 19a ust 1,  art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b, art. 19a ust. 7, art. 106b ust. 1 pkt 1, art. 106e ust. 1, art. 106i ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.