Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Faktura korygująca z tytułu zwrotu towaru przy sprzedaży komisowej

Artykuły | March 31, 2020 | NR 100
0 1807

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i mamy zawartą umowę komisu na sprzedaż mebli używanych. Z przepisu dotyczącego wystawienia faktury wynika, że musi być zapis „metoda kasowa”. W jakim terminie należy dokonać korekty, jeżeli jest zwrot towaru, bo Klient się rozmyślił. Czy wystawiając fakturę korektę też musi być ten zapis? Prosimy o wyjaśnienie.

ODPOWIEDŹ

Czytelnik, jako komisant powinien wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz osoby trzeciej na zasadach ogólnych, a nie z adnotacją „metoda kasowa”. Metoda kasowa dotyczy transakcji pomiędzy komitentem a komisantem. W związku z powyższym również faktura korygująca dotycząca zwrotu towarów (mebli) przez Klienta winna być wystawiona bez adnotacji. Korektę faktury należy wykazać w w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym Czytelnik otrzyma od nabywcy potwierdzenie jej odbioru lub w następnym miesiącu - jeżeli potwierdzenie otrzyma po terminie do złożenia deklaracji.

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności pragniemy zwrócić uwagę, że faktura dokumentująca sprzedaż towarów w ramach umowy komisowej pomiędzy komisantem (Czytelnikiem) a osobą trzecią (Klientem) powinna być wystawiona na zasadach ogólnych, bez  adnotacji „metoda kasowa”. Zgodnie bowiem z art. 106e ust. 1 pkt 16 lit.a  w powiązaniu z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy towarów w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 ustawy faktura powinna zawierać wyrazy „metoda kasowa”. Z kolei obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 1 lit.a powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu. Zatem tylko pomiędzy komitentem a komisantem obowiązek podatkowy uzależniony jest od otrzymania zapłaty. Natomiast sprzedaż pomiędzy Czytelnikiem a Klientem odbywa się na ogólnych zasadach, od których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, chyba że wcześniej nastąpi zapłata wówczas z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. 
Zasady dotyczące wystawiania faktur korekt reguluje art. 106j ust. 1 i ust. 2 ustawy. W przypadku, gdy następuje zwrot towarów sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę korygującą. Faktura korygująca powinna zawierać kolejny numer i datę wystawienia, nazwę towaru lub usługi, przyczynę korekty, adnotację „faktura korygująca” lub „korekta”, kwotę korekty podstawy opodatkowania i kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej oraz dane  zawarte w fakturze której korekta dotyczy określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6 ustawy. Elementami określonymi w art. 106e ust. 1 pkt 1-6 są : data wystawienia, kolejny numer jednoznacznie identyfikujący fakturę, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy oraz ich adresy, numery NIP sprzedawcy i nabywcy oraz datę dokonania/zakończenia dostawy  lub datę otrzymania zapłaty. 
Rozliczenia korekty podatku należnego „in minus” należy w tym przypadku dokonać na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje się pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę. Uzyskanie potwierdzenia faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie takie uzyskał.

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(20) korektę sprzedaży „in minus” opodatkowanej stawką 23%  należy wykazać w poz. 19 –podstawa opodatkowania i w poz. 20 – podatek należny.
 

Podstawa prawna: art. 29a ust. 10, ust. 13, art. 106e ust. 1 pkt 16 lit.a w powiązaniu z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit.a, art. 106j ust.1, ust. 2 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług.