Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy dużym przedsiębiorstwem przetwórstwa warzyw, a zakupy dokonujemy od rolników. Czy po nowelizacji ustawy o VAT nastąpią zmiany w zakresie wystawianych przez nas faktur rolnikom?

Odpowiedź 

Tak, nowelizacja ustawy o VAT z 4 lipca 2019 r. wprowadza pewne usprawnienia, przede wszystkim od 1 września nabywca produktów rolnych może wystawić e-fakturę. Elektronicznie można składać także oświadczenia, że dostawca jest rolnikiem ryczałtowym. Zmiana dotyczy także terminu płatności za taką fakturę.  Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

W myśl art. 116 ust. 3a  ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 września  2019 r. faktura VAT RR może być, za zgodą dostawcy, wystawiana, podpisywana i przesyłana w formie elektronicznej. W takim przypadku zamiast czytelnymi podpisami lub podpisami osób uprawnionych do wystawienia 
i otrzymania faktury VAT RR w formie elektronicznej, faktura powinna być opatrzona, odpowiednio przez dostawcę i nabywcę, kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 
Ponadto nie trzeba już podawać na fakturze danych dot. dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną. 
Oświadczenie sprzedawcy, o tym że jest on rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z VAT może być złożone w wersji elektronicznej. W tym przypadku zamiast czytelnym podpisem dokument powinien być opatrzony przez składającego oświadczenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Przez przekazanie nabywcy oryginału oświadczenia rozumie się jego przesłanie w formie elektronicznej. 
 Kolejnym ułatwieniem jest zlikwidowanie obowiązku zapłaty za taką fakturę w ciągu 14 dni. Obecnie  nabywca produktów rolnych ma prawo zwiększyć o zryczałtowany zwrot podatku kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

  1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem.

Ewidencja w deklaracjACH: VAT-7 (19) nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w poz. 45  wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony


Podstawa prawna: art. 116 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r.