Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy  przesłanie przez spółkę faktury w formacie PDF z wykorzystaniem i za pośrednictwem dowolnej infrastruktury związanej z aplikacją mobilną można uznać za wydanie faktury nabywcy w myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT?

Odpowiedź

Tak, przesłanie wystawionej faktury elektronicznej w formacie PDF z wykorzystaniem i za pośrednictwem dowolnej infrastruktury związanej z aplikacją mobilną na adres e-mail podany przez nabywcę jest tożsame z wydaniem faktury nabywcy w myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT. 

Uzasadnienie

Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących mają obowiązek dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy (art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Wskazać należy, że ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „wydać”, w znaczeniu językowym oznacza ono dać, przydzielić komuś.

Równoznaczne z wydaniem faktury nabywcy jest przesłanie faktury w formacie PDF (faktura elektroniczna) na adres e-mailowy podany przez nabywcę z wykorzystaniem i za pośrednictwem dowolnej infrastruktury związanej z aplikacją mobilną. Nie ma przy tym znaczenia, że faktura w formacie PDF, będąca fakturą elektroniczną, nie zostanie wydana nabywcy w formie papierowej. Zgodnie z definicją ustawową, faktura to dokument w formie papierowej lub elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (art. 2 pkt 31 ustawy o VAT). Faktura elektroniczna powinna zostać wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym (art. 2 pkt 32 ustawy o VAT). Przez fakturę należy zatem rozumieć nie tylko dokument w formie papierowej, ale także w formie elektronicznej, który może być wystawiony i otrzymany w dowolnym formacie elektronicznym, w tym w formacie PDF pod warunkiem, że zawiera wszystkie elementy wymagane przepisami ustawowymi. 

Stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury (art. 106n ust. 1 ustawy o VAT). Jeśli nabywca wyrazi żądanie otrzymania faktury elektronicznej i wskaże adres e-mail, na który ma ona zostać wysłana, a następnie otrzyma dokument potwierdzający dokonany przez niego zakup, to należy przyjąć, że  podatnik wydał (przydzielił) fakturę nabywcy przesyłając ją na adres e-mail nabywcy. W praktyce nabywca, akceptując regulamin aplikacji mobilnej, wyraża zgodę na zawarte w tym regulaminie żądanie otrzymywania faktur dokumentujących transakcje sprzedaży.

Wysłanie faktury w formacie PDF (faktura elektroniczna) na wskazany przez nabywcę e-mail zgodnie z jego żądaniem oznacza, że dokument został nabywcy udostępniony (przydzielony) i tym samym został spełniony warunek, o którym mowa art. 111 ust. 3a pkt 1ustawy o VAT, to jest wydano fakturę nabywcy.

Stanowisko to potwierdza. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.5.2019.2.SM). 
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 31 i pkt 32, 106n ust. 1, art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT.