Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Klient zarejestrowany dla celów VAT w Polsce robi zakupy za granicą. Z otrzymanej faktury wynika, że ostatni zakup usług naprawy samochodu dokonany został w Australii (tak wnika z danych teleadresowych). Jednocześnie na fakturach pojawiła się adnotacja o odwrotnym obciążeniu (powołana została podstawa prawna wynikająca z unijnej dyrektywy) i nr VAT-EU oraz EU. Czy jest to możliwe, czy faktura została prawidłowo wystawiona?

ODPOWIEDŹ

Zagraniczni dostawcy lub usługodawcy nie wystawiają faktur na zasadach określonych polskimi przepisami lecz na zasadach obowiązujących w swoich państwach.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług fakturami dokumentowana jest odpłatna dostawa towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, eksport. Jednocześnie przepis ten dopuszcza odstępstwa w przypadkach, gdy zamiast zagranicznych (tj. nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju) dostawców lub usługodawców podatnikami są nabywcy towarów lub usług (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz art. 17 ust. 1a ustawy o VAT), o ile nabywcy ci nie wystawiają faktury w imieniu i na rzecz dostawców lub usługodawców (a więc o ile nabywcy nie wystawiają faktury za tych dostawców lub usługodawców w ramach samofakturowania).

W takich przypadkach zagraniczni dostawcy lub usługodawcy nie wystawiają faktur na zasadach określonych polskimi przepisami (lecz na zasadach obowiązujących w swoich państwach).

Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w opisanym zdarzeniu. Zasady wystawiania faktur lub innych dokumentów w Australii regulują przepisy obowiązujące w tym kraju. W tej sytuacji nie należy odnosić się do polskich unormowań prawnych w sprawie wystawiania faktur znajdujących się w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy obowiązujące na terytorium naszego kraju nie dotyczą podatników z innych krajów. To przepisy obowiązujące w Australii normują zasady wystawiania faktur i innych dokumentów. Jeśli zawierają one wskazanie, że na fakturze powinna znaleźć się adnotacja o odwrotnym obciążeniu z powołaniem się na właściwy przepis z dyrektywy unijnej to tak wystawioną fakturę należy uznać za prawidłową.

Co do kwestii wskazanych na fakturze dot. numerów VAT to nie są to numery obowiązujące w transakcjach handlowych. W tej sytuacji można się domyślać, że mamy tu wskazane numery VAT obowiązujące tylko w Australii.

Pamiętać natomiast trzeba, że w opisanej sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem usług z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4, czyli imporcie usług. Tym samym to na podatniku ciąży obowiązek rozliczenia podatku naliczonego i prawo do odliczenia tego podatku. Obowiązek ten wynika z art. 28b, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (a w przypadku braku takiego miejsca stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu). Dlatego też to na firmie Czytelnika ciąży obowiązek rozliczenia podatku z tytułu importu usług.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 17 ust.1 pkt 4, art. 28b, art. 106b ust. 1 ustawy o VAT.