Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

June 1, 2015

Import usług przez przedsiębiorcę zwolnionego od VAT

0 854

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, nie jestem podatnikiem VAT. W maju otrzymałem fakturę z Niemiec za usługi informatyczne świadczone na rzecz działalności. Na fakturze nie ma VAT, usługodawca powiedział, że sam powinienem to opodatkować. Czy to prawda? Jak to zrobić?

ODPOWIEDŹ

Tak, powinien Pan rozpoznać import usług z tytułu opisanej transakcji.

UZASADNIENIE

W związku z tym, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, w myśl art.15 ust.1 oraz art.28a pkt 1 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług jest Pan uznawany za podatnika VAT. Jak rozumiem, korzysta Pan ze zwolnienia podmiotowego od tego podatku, ale nie zmienia to faktu, że spełnia Pan ustawową definicję podatnika. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art.5 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią art.5 ust.1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Żeby zatem rozstrzygnąć czy opisana przez Pana transakcja podlega opodatkowaniu w Polsce, należy ustalić na terytorium jakiego kraju jest ona świadczona w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Miejsce świadczenia usług informatycznych wykonywanych na rzecz podatnika określa się korzystając z zasad ogólnych zawartych w art.28b ustawy o VAT. W myśl tego przepisu miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jednakże w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Zakładam, że Pana siedziba działalności gospodarczej znajduje się w Polsce. W takiej sytuacji usługi informatyczne świadczone na Pana rzecz przez kontrahenta z Niemiec uznaje się za świadczone na terytorium naszego kraju, co oznacza, że w celu ustalenia sposobu ich opodatkowania należy przeanalizować przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług.

Import usług został zdefiniowany w art.2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług jako świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Natomiast w myśl art.17 ust.1 pkt 4 lit.a ustawy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna uznawana za podatnika jest podatnikiem nie tylko w stosunku do dostarczanych przez siebie towarów i usług, ale również w stosunku do usług nabywanych od kontrahenta nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Jeżeli zatem podmiot świadczący na Pana rzecz usługi informatyczne nie posiada na terytorium Polski siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, to Pan jest obowiązany do opodatkowania nabytych od niego usług informatycznych.

Niestety, w stosunku do nabywanych usług nie może Pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego wynikającego z art. 113 ustawy o VAT, gdyż przepis ten pozwala na zastosowanie zwolnienia w stosunku do sprzedaży dokonywanej przez podatników, nie przewiduje jednak zwolnienia w stosunku do dokonywanych przez nich nabyć.

W związku z tym powinien Pan opodatkować nabytą usługę. Podstawą opodatkowania jest Pana należność w stosunku do usługodawcy. Jeżeli należność jest wyrażona w walucie obcej, dla celów opodatkowania VAT powinien Pan ją przeliczyć na PLN przy zastosowaniu średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wykonania usługi. Jeżeli usługodawca wystawił fakturę przed wykonaniem usługi, powinien Pan zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury przez usługodawcę. Zamiast średniego kursu NBP może Pan zastosować również ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny (art.31a ust.1 i 2 ustawy o VAT).

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi powstaje z chwilą jej wykonania. Jeżeli przed wykonaniem usługi uiścił Pan całość lub część należności, obowiązek podatkowy w stosunku do zapłaconej kwoty powstanie z chwilą jej otrzymania przez usługodawcę. W celu rozliczenia z urzędem skarbowym powinien Pan złożyć, do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym w stosunku do nabywanej usługi powstał obowiązek podatkowy, deklarację VAT-9M. W tym samym terminie należy dokonać zapłaty należnego podatku. W pozycji 10 i 12 deklaracji powinien Pan wykazać podstawę opodatkowania, natomiast w pozycji 11, 13 i 16 wartość podatku należnego, wyliczonego przy zastosowaniu stawki VAT 23%, właściwej dla omawianej usługi na terytorium kraju.

Ewa Konarska