Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

May 24, 2013

Interpelacja w sprawie wystawiania paragonu z NIP nabywcy

0 842

Odpowiedź na interpelację (nr 16365) do ministra finansów z dnia 21 marca 2013 roku w sprawie wystawiania paragonu z NIP nabywcy.

 Szanowny Panie Ministrze!

Dziennik „Rzeczpospolita” przedstawił problem, jakim jest obowiązek wystawiania paragonu, na którym powinien znaleźć się NIP nabywcy. Takie rozwiązanie przedstawia projekt rozporządzenia MF w sprawie kas fiskalnych z 4 marca br., który ma wejść w życie 1 kwietnia 2013 r.

Eksperci uważają, że takie postanowienie znacząco utrudni pracę przedsiębiorców oraz przyniesie dla nich dodatkowy koszt zakupu nowych kas fiskalnych, które wystawiałyby paragony pełniące funkcję faktur uproszczonych.

W związku z powyższym prosimy o odpowiedź:

1. Czy ministerstwo planuje rozwiązać ten problem przedsiębiorców?

2. Czy ministerstwo dostrzega potrzebę wprowadzania ww. kas fiskalnych?

Z poważaniem

Posłowie Jan Warzecha i Bogdan Rzońca

Warszawa, dnia 21 marca 2013 r.

 

Odpowiedź na interpretację

Szanowna Pani Marszałek!

Odpowiadając na przekazaną przy piśmie, znak: SPS-023-16365/13, z dnia 11 kwietnia 2013 r. interpelację panów posłów Jana Warzechy i Bogdana Rzońcy w sprawie wystawiania paragonu z NIP nabywcy, uprzejmie informuję.

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363). Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 17 oraz § 9 ust. 1 pkt 18 ww. rozporządzenia paragon fiskalny zawiera m.in. numer identyfikacji podatkowej nabywcy (NIP nabywcy) – na żądanie nabywcy. Powyższa regulacja, która dotychczas nie obowiązywała, ma umożliwić podatnikom wystawienie za pomocą kasy paragonu, który pełniłby rolę tzw. faktury uproszczonej, w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro (§ 5 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 68, poz. 360, z późn. zm.).

Jednocześnie przepisy przejściowe zawarte w ww. rozporządzeniu z dnia 14 marca 2013 r. wprowadzają długie terminy umożliwiające stosowanie kas na dotychczasowych warunkach i umożliwiają podatnikom dostosowanie się do wymogów określonych tym rozporządzeniem. Zgodnie z przepisem przejściowym § 35 ww. rozporządzenia podatnicy użytkujący kasy, które zostały nabyte w okresie ważności:

1) decyzji ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania,

2) potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy, wydanego po dniu 1 września 2011 r.

– mogą je nadal stosować do prowadzenia ewidencji po upływie tego okresu, pod warunkiem że kasy te zapewniają prawidłowość rozliczeń podatnika.

Zgodnie natomiast z § 36 ww. rozporządzenia podatnicy użytkujący kasy, o których mowa w § 35 oraz art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332), nieposiadające możliwości technicznych spełnienia wymagań określonych w rozdziale 2 (rozdział ten obejmuje m.in. § 8 oraz § 9 tego rozporządzenia) stosują te przepisy odpowiednio. Zgodnie z § 37 ww. rozporządzenia do dnia 30 września 2013 r. podatnicy mogą prowadzić ewidencję oraz zapewnić spełnienie warunków używania kas zgodnie z

przepisami wydanymi na podstawie art. 111 ust. 9 ustawy, obowiązującymi na dzień 31 marca 2013 r. W świetle ww. przepisów podatnicy:

1) mogą do dnia 30 września 2013 r. stosować dotychczasowe zasady prowadzenia ewidencji,

2) po dniu 30 września 2013 r. obligatoryjnie stosują zasady określone w rozporządzeniu z dnia 14 marca 2013 r., z uwzględnieniem jednak możliwości technicznych użytkowanych kas; oznacza to, że jeżeli kasa rejestrująca nie ma możliwości drukowania na paragonie, na żądanie nabywcy, numeru identyfikacji podatkowej nabywcy, to podatnik po 30 września 2013 r. będzie mógł stosować tę kasę (drukowane przez podatnika paragony fiskalne nie będą jednak zawierać NIP nabywcy).

W świetle powyższego, w mojej ocenie, regulacje ww. rozporządzenia ministra finansów z dnia 14 marca 2013 r. dotyczące drukowania na paragonie fiskalnym NIP-u nabywcy nie powinny utrudnić pracy przedsiębiorców ani generować dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowych kas.

Zasadniczą intencją prawodawcy było, aby nowo homologowane kasy rejestrujące miały funkcję wystawiania tzw. faktur uproszczonych i żeby funkcja ta mogła być wykorzystywana w prowadzonej przez podatników działalności, ułatwiając im wystawianie faktur uproszczonych. Podatnicy nie są zatem obowiązani z tego tytułu wymieniać „starych” kas na nowe, gdyż brak ww. funkcji w „starych” kasach nie powoduje, że nie mogą być one stosowane dla rozliczeń podatkowych. Jeśli natomiast podatnik uznałby, że ww. funkcja oferowana w nowych kasach byłaby atrakcyjna dla niego biznesowe, wówczas podatnik może wymienić „starą” kasę na tę nową – jest to jednak decyzja podatnika. Z powyższego wynika, że wprowadzona ww. zmiana w stosowaniu kas rejestrujących ma ułatwić, a nie utrudnić prowadzenie działalności gospodarczej podatnika.

Z poważaniem

 

Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów