Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W jaki sposób mąż jako spadkobierca powinien rozliczyć należny podatek VAT po zmarłej żonie - przedsiębiorcy? Czy ma obowiązek złożyć deklarację VAT-7K? Kilka dni przed śmiercią żona zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej (jednoosobowej), jednak pozostał do rozliczenia VAT za jeden kwartał.

Odpowiedź
W tym przypadku rozliczenie podatku VAT nastąpi na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego, natomiast mąż jako spadkobierca nie ma obowiązku złożenia deklaracji VAT-7K z działalności gospodarczej zmarłej żony. 

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, jeśli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Art. 96 ust. 7 ustawy o VAT stanowi z kolei, że w przypadku śmierci podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Obowiązek składania deklaracji podatkowych określa art. 99 ustawy o VAT. Przepis ten nakłada obowiązek składania deklaracji dla podatku od towarów i usług wyłącznie na podatników tego podatku. Analogicznie, do obliczania i zapłaty podatku bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego obowiązani są - na mocy art. 103  ustawy o VAT - podatnicy VAT. 

Obowiązujące przepisy nie przewidują zatem, aby w sytuacji opisanej w pytaniu obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za zmarłego podatnika oraz samoobliczenia i zapłaty podatku VAT spoczywał na jego następcach prawnych. Wszelkie prawa i obowiązki przechodzące na spadkobiercę określi - zgodnie z art. 100 §1 
i §2 ustawy OP - właściwy organ podatkowy w stosownej decyzji. Termin płatności przez spadkobiercę zobowiązań wynikających z decyzji o zakresie jego odpowiedzialności wyniesie - zgodnie z art. 100 § 3 o.p. - 14 dni od dnia doręczenia przedmiotowej decyzji (szerzej zob. wyrok WSA w Warszawie z 29.09.2016 r.; sygn. akt VIII SA/Wa 140/16 oraz wyrok NSA z 11.03.2015 r.; sygn. akt I FSK 230/14).  

Przy czym wydanie decyzji o odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spadkodawcy poprzedzi postępowanie prowadzone przez właściwy organ podatkowy. Ustali ono krąg podatkowych następców prawnych - spadkobierców oraz ich udział w odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe i inne należności określone w art. 98 § 2 o.p. (szerzej por. wyrok WSA w Gdańsku z 24 kwietnia 2019 roku; sygn. akt I SA/Gd 5/19).

Z uwagi na fakt, iż kilka dni przed śmiercią żona zaprzestała prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, nie znajdą tutaj zastosowania przepisy ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, zgodnie z którą przedsiębiorstwo w spadku uznaje się za podatnika kontynuującego prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego podatnika VAT.
 

Podstawa prawna: art. 96 ust. 6 i ust. 7, art. 99, art. 103 ustawy o VAT, art. 922 i następne ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, art. 97 § 1, art. 98 § 1 i § 2, art. 100 § 1-3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej