Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak udokumentować i rozliczyć VAT z tytułu obniżki czynszu

Artykuły | May 27, 2020 | NR 102
0 1157

Gmina wprowadziła pakiet pomocowy w związku z rządową “tarczą antykryzysową”. W związku z tym pakietem zadeklarowała obniżkę czynszów za dzierżawę gruntów/lokali oraz za najem stanowisk na targowisku miejskim. Burmistrz indywidualnie rozpatruje złożone wnioski o zwolnienie/obniżki czynszów za okres objęty negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19. Gmina wystawia faktury za najem/dzierżawę ze stawką podstawową VAT i ujmuje podatek należny w deklaracji VAT-7 oraz Pliku JPK. Czy Gmina powinna wystawiać faktury korygujące (do faktur pierwotnych) zmniejszające kwotę czynszu w przypadku, gdy Wnioskodawca uzyska pomoc i obniżkę czynszu? Jeżeli tak to w jakim terminie powinna je wystawić iw deklaracji VAT-7 za jaki okres wykazać zmniejszenie podatku należnego?

Odpowiedź

Gmina powinna wystawić faktury korygujące do faktur pierwotnych zmniejszające kwotę czynszu. Faktury korekty należy wystawić w momencie pozytywnego rozpatrzenia wniosku dot. udzielenia pomocy. Zmniejszenia podatku należnego należy dokonać w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym Gmina otrzymała potwierdzenie odbioru korekty od Wnioskodawcy. W sytuacji, gdy Gmina nie uzyska potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że Wnioskodawca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej, podstawę opodatkowania można obniżyć w rozliczeniu za okres, w którym zostały spełnione te przesłanki.  

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, korekta faktury powinna być wystawiona w przypadku, gdy udzielono opustów i obniżek cen po dokonaniu sprzedaży. Ustawodawca określił dokładnie, w którym okresie rozliczeniowym można pomniejszyć podstawę opodatkowania ze względu na wystawioną korektę sprzedaży. Art.29a ust. 13 ustawy o VAT mówi, że obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. 
Zatem, korygując sprzedaż na minus wymagane jest potwierdzenie odbioru faktury.
Ustawa o VAT w art.29a ust.15 określa wyjątki, w jakich nie jest wymagane posiadanie potwierdzenia otrzymania korekty przez nabywcę, aby sprzedawca mógł obniżyć podstawę opodatkowania. Zasadę tę stosuje się w przypadku m.in. gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej. W tym przypadku podstawę opodatkowania można obniżyć w rozliczeniu za okres, w którym zostały spełnione te przesłanki.
Gmina zatem, powinna wystawić faktury korygujące do faktur pierwotnych zmniejszające kwotę czynszu. Faktury korekty należy wystawić w momencie pozytywnego rozpatrzenia wniosku dot. udzielenia pomocy. Zmniejszenie podatku należnego należy dokonać w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym Gmina otrzymała potwierdzenie odbioru  korekty od Wnioskodawcy. 
W sytuacji, gdy Gmina nie uzyska potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji będzie wyniło, że Wnioskodawca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej, podstawę opodatkowania można obniżyć w rozliczeniu za okres, w którym zostały spełnione te przesłanki. 
Zasady te wyjaśnimy na przykładach, przyjmując że Wnioskodawcy „A”, „B”, „C” i „D” złożyli wnioski o zwolnienie/obniżkę czynszów za okres objęty negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19. Gmina, 5 maja 2020 roku, rozparzyła pozytywnie wnioski o udzielenie pomocy. 

Przykład 1
5 maja 2020 roku Gmina wystawia fakturę korygującą. Potwierdzenie odbioru od „A” Gmina otrzymała 16 maja. W tym przypadku Gmina rozlicza korektę „in minus” w deklaracji VAT za maj 2020 roku.

Przykład 2
Gmina wystawia 5 maja 2020 roku fakturę korygującą dla „B”, a potwierdzenie odbioru od „B” otrzymała 29 maja 2020 roku. W tym przypadku Gmina rozlicza korektę „in minus” w deklaracji VAT za czerwiec 2020 roku.

Przykład 3
Gmina wystawiła 5 maja 2020 roku fakturę korygującą dla „C”, a potwierdzenie odbioru otrzymała 1 czerwca. W tym przypadku Gmina rozlicza korektę „in minus” w deklaracji VAT za czerwiec 2020 roku.

Przykład 4
Gmina wystawiła 5 maja 2020 roku fakturę korygującą dla „D”, którą następnego dnia wysłała. Nie uzyskała od „D” potwierdzenia odbioru korekty, jednak Gmina:
może dokumentować próbę doręczenia faktury korygującej, bowiem posiada potwierdzenie nadania przesyłki do „D” i z posiadanej dokumentacji wynika, że „D” wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej, bowiem w maju otrzymała decyzję o udzieleniu pomocy. 
Zatem, podstawę opodatkowania Gmina może obniżyć w rozliczeniu za okres, w którym zostały spełnione te przesłanki tj. za maj 2020 roku. 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (20) dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% należy wykazać: w pozycji 19 - podstawa opodatkowania i w pozycji 20 -  podatek należny.

 

Podstawa prawna: art. 29a ust.13 i 15, art.106j ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.