Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak udokumentować i rozliczyć VAT z tytułu okresowego zwolnienia z zapłaty czynszu

Artykuły | May 27, 2020 | NR 102
0 992

Gmina wynajmuje niewielką powierzchnię w swojej jednostce (Urząd Gminy) dla osoby na prowadzenie działalności gospodarczej. Jest podpisana umowa, w której określona jest kwota wynajmu za miesiąc. Wystawiamy co miesiąc fakturę VAT ze stawką 23%. Z powodu COVID-19 osoba ta nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej w naszym urzędzie, gdyż jesteśmy zamknięci dla osób z zewnątrz, większość pracowników pracuje zdalnie. Osoba ta zwróciła się o zwolnienie z opłaty czynszu na ten okres zamknięcia. Co w takiej sytuacji z Vatem? Czy jeśli Wójt wyrazi zgodę na zwolnienie z czynszu za te miesiące to czy faktura musi być i tak wystawiona a VAT odprowadzony do US?

Odpowiedź

Zdaniem Redakcji  po wydaniu decyzji o wyrażeniu zgody na zwolnienie z opłaty czynszu należałoby sporządzić aneks do umowy dotyczący zaprzestania wynajmu we wskazanym okresie. Natomiast do wystawionych już faktur należy sporządzić korekty, a za okres za który faktura nie została jeszcze wystawiona i usługa nie jest świadczona, na podstawie wydanej decyzji oraz aneksu Gmina nie będzie miała obowiązku wystawienia faktury. 

Uzasadnienie

Obowiązek podatkowy z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze  powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług). W przypadku, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4 ustawy o VAT, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności. 
Zgodnie natomiast z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT fakturę z tytułu usług najmu wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności.
Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, że zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.
Wobec tego, Gmina powinna rozliczyć podatek VAT w momencie, w którym wystawi fakturę z tytułu świadczonej usługi najmu.
Mając na uwadze powyższe, w sytuacji wyrażenia przez Wójta zgody na zwolnienie z opłaty czynszu za określony okres należałoby sporządzić w tym zakresie aneks do umowy najmu. Na tej podstawie Gmina nie będzie miała obowiązku wystawiania faktur z tytułu najmu za okres zwolnienia z opłaty, a tym samym nie powstanie obowiązek podatkowy. 
W przypadku natomiast, gdy za okresy objęte decyzją o zwolnieniu z opłat Gmina wystawiła już fakturę konieczne będzie wystawienie korekty faktury „in minus”. Zgodnie bowiem z art. 106j ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy, korekta faktury powinna być wystawiona w przypadku, gdy po dokonaniu sprzedaży udzielono opustów i obniżek cen, a także dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, otrzymanej przed wyświadczeniem usługi. Obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, Gmina będzie mogła dokonać pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej. Uzyskanie potwierdzenia po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. 

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji AT-7(20) korektę świadczenia usług na terytorium kraju, opodatkowanych stawką 23% należy wykazać: w pozycji 19 
- podstawa opodatkowania i w pozycji 20 - podatek należny.

     

Podstawa prawna: art. 5, art. 7, art. 19a ust. 5 pkt 4 lit.b, ust. 7 i ust. 13, art. 106i ust. 3 pkt 4, art. 106j ust. 1 pkt 2 i pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług