Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

November 28, 2013

Jednostki budżetowe Gminy jako odrębne jednostki dla potrzeb podatku VAT

0 909

Jednostki budżetowe Gminy tj., szkoły, przedszkole, ośrodek pomocy społecznej, środowiskowy dom samopomocy, należy traktować jako odrębnych podatników podatku VAT. Zatem zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT będzie miało zastosowanie odrębnie do każdej jednostki budżetowej Gminy.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 października 2013 roku nr IPTPP2/443-560/13-4/KW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, która wykonuje swoje zadania na mocy ustawy o samorządzie gminnym za pomocą jednostek budżetowych: szkół, ośrodka pomocy społecznej oraz środowiskowego domu samopomocy. Jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku VAT. Korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy.

Jednostki budżetowe Gminy wykonują następujące zadania własne gminy:

  • szkoły podstawowe, gimnazjum, przedszkole wykonują zadania z zakresu edukacji publicznej określone w ustawie o systemie oświaty,

  • ośrodek pomocy społecznej wykonuje zadania z zakresu pomocy społecznej określone w ustawie o pomocy społecznej,

  • środowiskowy dom samopomocy wykonuje zadania z zakresu pomocy społecznej i zdrowia psychicznego określone w ustawie o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego.

Jednostki budżetowe Gminy nie dokonują rozliczeń dla celów podatku od towarów i usług, gdyż każda z nich odrębnie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług ze względu na niską wartość sprzedaży. Sprzedaż obejmuje dzierżawy pomieszczeń i najem pomieszczeń. W swoich rozliczeniach w zakresie podatku od towarów i usług Gmina uwzględnia fakt odrębności rozliczeń podatkowych dokonywanych przez jednostki budżetowe.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy jednostki budżetowe Gminy należy dla potrzeb podatku od towarów i usług traktować jako odrębne jednostki od Gminy oraz czy zwolnienie przewidziane w art. 113 ww. ustawy ma zastosowanie dla każdej jednostki budżetowej Gminy odrębnie.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów wynika, iż zakłady budżetowe jak również jednostki budżetowe Gminy niemające osobowości prawnej są wyodrębnionymi jednostkami organizacyjnymi, które po przekroczeniu określonego progu obrotu dla celów podatku VAT powinny zarejestrować się jako (odrębni) podatnicy VAT.

Stosownie do treści art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W związku z powyższym organ podatkowy wskazał, iż w sytuacji, gdy wyodrębnione ze struktury Gminy jednostki budżetowe prowadzą działalność gospodarczą w sposób samodzielny i wykonują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to podmioty te należy uznać za odrębnych od Gminy podatników VAT.

Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami, Gmina i jednostki budżetowe wykonują czynności w swoim własnym imieniu. Zatem Gmina nie dokonuje czynności w imieniu jej jednostek budżetowych. Powołane przez Gminę jednostki budżetowe, jako wyodrębnione organizacyjnie jednostki niemające osobowości prawnej, prowadzą własną działalność gospodarczą wykonując czynności we własnym imieniu. Gmina w swoich rozliczeniach w zakresie podatku od towarów i usług uwzględnia fakt odrębności rozliczeń podatkowych dokonywanych przez jej jednostki budżetowe. Podmioty te (każda jednostka budżetowa osobno) po przekroczeniu limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia od podatku od towarów i usług mają obowiązek zarejestrować się jako podatnicy VAT. Oznacza to, że Gminę i jej jednostki budżetowe należy uznać za odrębnych podatników podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 15, art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

.

Naczelny Sąd Administracyjny 10 grudnia 2013 roku skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne, dotyczące statusu prawnopodatkowego w podatku VAT samorządowych jednostek budżetowych: Samorządowe jednostki budżetowe jako odrębni podatnicy VAT