Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zamierzam użytkować do prowadzonej działalności budowlanej kasę fiskalną na podstawie umowy najmu. Jakie są zasady użytkowania takich kas?

Odpowiedź

W ustawie o VAT oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących Ustawodawca wprowadził nowe rozwiązanie jakim jest możliwość używania kasy niebędącej własnością podatnika, ale użytkowaną na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umów o podobnym charakterze. Zmiana ta ma charakter rozszerzający w stosunku do poprzednio obowiązujących regulacji. Warunkiem skorzystania przez przedsiębiorcę z tej formy użytkowania kasy jest, aby podmiot będący jej właścicielem nabył ją w okresie obowiązywania potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar o spełnieniu wymaganych funkcji, kryteriów i warunków technicznych a sama kasa miała nową, niezapisaną pamięć fiskalną i pamięć chronioną. Podmiot oddający kasę w używanie, przez okres trwania umowy, zapewnia wymianę pamięci fiskalnej i pamięci chronionej w przypadku ich zapełnienia lub uszkodzenia. (§ 20 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia). Wynajmowaniu mogą podlegać wyłącznie kasy on-line. 
Ulga na zakup kasy rejestrującej zakupionej przez właściciela w celu jej wynajmu, dzierżawy, leasingu lub umów podobnych nie przysługuje, ponieważ nie została zakupiona w związku z powstaniem obowiązku i terminowym rozpoczęciem prowadzenia ewidencji przez podatnika. Jak wynika bowiem z art. 111  ust. 4 ustawy o VAT mogą ją uzyskać tylko podatnicy, u których:

  1. powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli ją w obowiązujących terminach przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line,
  2. nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli jej prowadzenie przy zastosowaniu kas on-line oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, do prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Jednocześnie podatnik, który przejmuje kasę fiskalną w używanie na podstawie ww. umów również nie korzysta z odliczenia ulgi, gdyż nie została on zakupiona przez podatnika, u którego powstał obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nie posiada on zatem również faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup (§ 2 ust. 1 rozporządzenia  Ministra Finansów w sprawie w sprawie odliczania lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika).
Podmiot oddający kasę w używanie, przy zawieraniu z podatnikiem umowy najmu, dzierżawy czy leasingu ma obowiązek przekazania podatnikowi przyjmującemu kasę dane podmiotu prowadzącego serwis oraz serwis główny lub podmiotu prowadzącego serwis kas, a także dokumenty dotyczące nabycia kasy np. kopię dokumentu potwierdzającego jej nabycie, albo oświadczenie o nabyciu kasy zawierające w szczególności datę jej nabycia i numer faktury, a w przypadku gdy nabycie nie było dokumentowane fakturą, datę jej nabycia i dane pozwalające na identyfikację dokumentu potwierdzającego jej nabycie (§ 20 ust. 3 rozporządzenia). Z kolei podmiot przyjmujący kasę w używanie ma obowiązek poddać kasę pierwszemu obowiązkowemu przeglądowi technicznemu po jej objęciu w używanie, a przed dniem dokonania fiskalizacji (§ 54 ust. 4 rozporządzenia).


Podstawa prawna: 111 ust. 3ca i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 20 ust. 1-3, § 54 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019r. w sprawie kas rejestrujących, § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika.