Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy zakładem budżetowym, m.in. sprzedajemy wodę i odprowadzamy ścieki naszym radnym. Czy na fakturach sprzedaży mamy obowiązek wskazać oznaczenie TP? Kolejne pytanie dotyczy sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz prawa do gruntu - czy powinniśmy w nowym JPK_VAT oznaczyć GTU_10? 

Odpowiedź

Zakład budżetowy nie ma obowiązku zamieszczać na fakturach oznaczenia TP, bowiem takiego obowiązku nie nakłada przepis art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, określający obowiązkowe elementy składowe faktur. Oznaczenie TP, przy spełnieniu przesłanek ustawowych, powinno natomiast być umieszczone w nowym JPK_VAT w ewidencji sprzedaży. Sprzedaż prawa do gruntu należy w nowym JPK_VAT oznaczyć GTU_10 i tak samo, co do zasady, sprzedaż lokalu mieszkalnego (resort finansów opracowuje objaśnienie podatkowe w tym zakresie).    

Uzasadnienie

Samorządowe zakłady budżetowe to jednostki wykonujące zadania własne samorządu terytorialnego, w tym m.in. w zakresie gospodarki mieszkaniowej i gospodarowania lokalami użytkowymi oraz wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz (art. 14 ustawy o finansach publicznych). 
Kod TP powinien być stosowany w ewidencji sprzedaży w przypadku istniejących powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą. Mowa o konkretnych powiązaniach, określonych w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, to jest o relacjach między podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.f. i art. 11a ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p. Odrębną kwestią jest konieczność gromadzenia informacji o małżonkach, pokrewieństwie i powinowactwie do drugiego stopnia.
Według powołanych przepisów, podmioty powiązane to m.in. podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na conajmniej jeden inny podmiot, przy czym przez wywieranie bezpośredniego wpływu rozumie się m.in. prawo głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających lub faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (art. 23m ust. 2 u.p.d.o.f. i art. 11a ust. 2 u.p.d.o.p.). 
Postanowienia o radnych są zawarte w art. 23-25 ustawy o samorządzie gminnym. Rada gminy (miejska/miasta) jest organem stanowiącym i kontrolnym gminy (miasta), zatem radni wywierają znaczący wpływ na funkcjonowanie podmiotu. Wskazać należy, że osobowość prawną posiada gmina jako taka, natomiast nie mają jej organy gminy (w tym - rada gminy/miejska/miasta) ani jej urząd (zob. postanowienie NSA z 26 maja 2015 r.; sygn. akt II FSK 826/13). Z tego względu należy uznać, że radni wypełniają przesłanki z art. 23m ust. 1 pkt 5 w związku z art. 23m ust. 2 u.p.d.o.f. i w związku z powyższym w nowym JPK_VAT w ewidencji sprzedaży wody i odprowadzania ścieków radnym gminy/miasta należy zamieszczać oznaczenie TP.  
Zgodnie z § 10 ust. 3 pkt 1 lit. j rozporządzenia, w nowym JPK_VAT kod GTU_10 należy stosować przy dostawie budynków, budowli i gruntów (przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel). Zatem sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu na własność oraz ustanowienie prawa wieczystego użytkowania gruntu należy w nowym JPK_VAT oznaczać GTU_10.
Lokal mieszkalny nie jest budynkiem, ani budowlą, jednak z informacji uzyskanych w Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że w ewidencji sprzedaży w nowym JPK_VAT należy do takich transakcji stosować oznaczenie GTU_10 (resort finansów przygotowuje objaśnienie podatkowe w tym zakresie). 
Podsumowując, kodu TP nie należy umieszczać na fakturach (to samo dotyczy oznaczenia GTU_10). Oznaczenia te należy natomiast zamieścić w nowym JPK_VAT w ewidencji sprzedaży w razie spełnienia przesłanek ustawowych.  
 

Podstawa prawna: art. 32, art. 106e ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, art. 23m ust. 1 pkt 4 i 5, art. 23m ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 11a ust. 1 pkt 5, art. 11a ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, § 10 ust. 3 pkt 1 i 2, § 10 ust. 4 pkt 3  rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - zwanego w tekście rozporządzeniem.