Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Osoba w ramach działalności wykorzystywała komputer - laptop, który w październiku sprzedała osobie fizycznej (została wystawiona fv). Proszę o informację czy taka sprzedaż powinna zostać oznaczona w JPK symbolem 06? Dodatkowo proszę o informację czy sprzedaż komputera powinna zostać zaklasyfikowana do PKWiU 26..... czy do 47 .... (Sprzedaż detaliczna komputerów)?

ODPOWIEDŹ 

Podatnik ma obowiązek wskazać kod GTU 06 w  ewidencji i  JPK_V7M w przypadku sprzedaży używanego komputera dla osoby fizycznej.

UZASADNIENIE

Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy zobowiązani są do wysyłki nowej struktury pliku JPK w postaci JPK_V7M (w przypadku rozliczenia miesięcznego) lub JPK_V7K (w przypadku rozliczenia kwartalnego). Nowa struktura ma zapewnić jeszcze większą jawność i transparentność transakcji gospodarczych dokonywanych przez podatników.
W nowej strukturze pliku JPK ustawodawca wyszczególnił 13 grup towarów i usług. Oznaczenie GTU 06  powinni zastosować podatnicy, którzy dokonali dostawy urządzeń elektronicznych oraz  części i materiałów do  nich, wyłącznie określonych w  poz.  7-9, 59-63, 65, 66, 69 i 94-96 załącznika nr  15 do  ustawy, tj m.in.:

  • Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych,
  • Elektroniczne układy scalone - wyłącznie procesory, 
  • Półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej - wyłącznie dyski SSD, 
  • Jednostki pamięci - wyłącznie dyski twarde (HDD),
  • Telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych - wyłącznie telefony komórkowe, w  tym smartfony GTU 06 należy stosować zarówno przy dostawach sprzętu używanego, jak i nowego.  

W zakresie PKWiU, zdaniem Redakcji, dostawa opisana w pytaniu mieści się w PKWiU 26.20.11.0 - Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie   ≤  10 kg, takie jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i podobne.
Należy jednak pamiętać, że od 1 lipca 2020 roku została wprowadzona nowa matryca stawek VAT. Nowa matryca to zmiana sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT i odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.

 

Podstawa prawna: art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 10 ust. 3 pkt 1 lit.f rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT.