Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy kod GTU-7 dotyczy również sprzedaży części do maszyn rolniczych i motorów? Czy też tylko sprzedaży części samochodowych? Jeżeli na fakturze jest kilka pozycji np. części samochodowe i oleje, to jaki kod należy wpisać?

Odpowiedź 

Jeżeli sprzedawane przez Czytelnika towary zawierają się w przedziale CN 8701–8708 oraz CN 8708 10 Nomenklatury Scalonej to powinny być oznaczone kodem GTU-07. W przypadku sprzedaży kilku towarów wrażliwych, w ewidencji każdy towar należy oznaczyć właściwym dla niego kodem GTU. 

Uzasadnienie

Od dnia 1 października 2020 roku czynni podatnicy VAT, podczas wypełniania JPK, są obowiązani do oznaczenia  specjalnymi kodami sprzedaż 10 rodzajów towarów oraz trzech rodzajów usług zaliczanych do szczególnie narażonych na nadużycia.
Wykaz kodów GTU znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Kodem 07 oznaczona jest:
 

   GRUPA TOWARÓW LUB USŁUG (GTU)
07 dostawa pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701–8708 oraz CN 8708 10


Aby odpowiedzieć na pytanie, czy daną transakcję trzeba oznaczyć kodem, należy sięgnąć do odrębnych klasyfikacji lub aktów prawnych, np. takich jak  Nomenklatura Scalona (CN). 
Pod kodem CN 8708 wymienione są części i akcesoria do pojazdów silnikowych objętych pozycjami od 8701 do 8705. Tak więc, co do zasady, dostawa tych pojazdów i części oraz akcesoriów do nich podlega obowiązkowi oznaczenia kodem GTU. 
Czytelnik nie wskazał do jakiego rodzaju maszyn rolniczych i motorów będzie sprzedawał części. Pod pozycjami od 8701 do 8705 wymienione są pojazdy o konkretnych parametrach. W związku z tym, Czytelnik  powinien dokonać analizy Nomenklatury Scalonej i sprawdzić, czy sprzedawane przez niego towary zawierają się w przedziale  CN 8701–8708 oraz CN 8708 10. 
Jeśli nie uda się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, można wspomóc się dodatkowo Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), ustawą o VAT wraz z załącznikami nr 12 i nr 15, czy ustawą o podatku akcyzowym. 
Nie ma obowiązku umieszczania na fakturze oznaczeń GTU_01-13. Przepisy w zakresie wystawiania faktur nie uległy bowiem zmianie. Natomiast w ewidencji, w przypadku, gdy na fakturze widnieją towary/usługi objęte różnymi kodami GTU, należy każdą pozycję oznaczyć właściwym kodem GTU: części samochodowe GTU-07, olej GTU -02. Struktura nowego JPK_VAT przewiduje bowiem możliwość stosowania wielu oznaczeń GTU dla jednej faktury.  

Podstawa prawna : §10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.