Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

September 1, 2013

Konsekwencje braku odczytu pamięci fiskalnej kasy

0 2216

Zamknięto sklep i nie dokonano odczytu pomięci fiskalnej kasy. Jakie mogą być tego konsekwencje? Co w takiej sytuacji należy zrobić aby jak najszybciej wybrnąć z tej sytuacji? Czy można złożyć czynny żal dotyczący braku złożenia informacji o likwidacji kasy do Urzędu Skarbowego i czy taki wniosek będzie skuteczny?

ODPOWIEDŹ

Tak, można złożyć czynny żal, jeśli naczelnik urzędu skarbowego nie powziął jeszcze wiadomości o popełnieniu tego wykroczenia i nie zostały wszczęte czynności sprawdzające lub kontrola skarbowa.

UZASADNIENIE

Zgłoszenie kasy fiskalnej do procedury odczytu pamięci jest obowiązkiem podatnika, a niedopełnienie tego obowiązku zgodnie z art.80 §1 ustawy z dnia 10 września 1999 roku Kodeks karny skarbowy (kks) skutkuje karą grzywny do 120 stawek dziennych. W myśl §4 tego artykułu w wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Istnieje jednak szczególny rodzaj zawiadomienia, które można złożyć do urzędu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego (wykroczenia lub przestępstwa skarbowego), a którego złożenie zwalnia osobę winną od odpowiedzialności karnej skarbowej, tzw. „czynny żal”. Składa się je na podstawie art.16 §1 kks, który stanowi, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Prawo do złożenia czynnego żalu dotyczy również sytuacji zaniechania złożenia do naczelnika urzędu skarbowego wniosku o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy.

Aby czynny żal był skuteczny należy spełnić kilka warunków (art. 16kks):

  • zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego składa się w formie pisemnej do naczelnika urzędu skarbowego lub ustnie do protokołu w urzędzie skarbowym,

  • w zawiadomieniu należy opisać „istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”,

  • czynny żal należy złożyć, zanim urząd skarbowy poweźmie wiadomość o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia.

Niewątpliwie zatem, w interesie osób składających, czynny żal powinien być złożony jak najszybciej, zanim czyn zabroniony zostanie wykryty przez urząd skarbowy.

Jednocześnie należy pamiętać, że samo złożenie pisma z wyrażonym czynnym żalem nie zakończy sprawy. Koniecznie trzeba jeszcze (dotyczy to również omawianej sytuacji), razem z czynnym żalem, dopełnić obowiązków o których zapomnieliśmy, ponieważ szybkość naszego działania może mieć w takiej sytuacji wpływ na skuteczność tego czynnego żalu.

W tym przypadku, w pierwszej kolejności należy więc zastosować się do zapisu §15 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, który określa, iż w  przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym podatnik:

  • wykonuje raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny);

  • składa w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia;

  • składa wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego;

  • dokonuje przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego.

W myśl § 15 ust. 2 rozporządzenia odczyt zawartości pamięci fiskalnej kasy powinien być zakończony protokołem z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy, sporządzonym przez pracownika urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem §27. Raport stanowi załącznik do protokołu. W oparciu o wymieniony powyżej przepis, po złożeniu wniosku o dokonanie odczytu i wniosku o wyrejestrowanie kasy a także w wyniku spisania protokołu z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej, naczelnik urzędu skarbowego dokona wykreślenia tej kasy z prowadzonego w danym urzędzie skarbowym rejestru urządzeń kasowych.

W pytaniu nie określono czy kasa była użytkowana ponad 3 lata i czy dokonywano odliczenia ulgi z tytułu jej zakupu. Przypominamy zatem, iż zgodnie z zapisem art.111 ust.6 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadkach, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust.7 pkt 1 i 2. Zgodnie z §6 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących podatnicy są również zobowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadkach gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną działalności.

Zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, zgodnie z zapisem § 6 ust.3 rozporządzenia, należy dokonać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie:

  • do 25 dnia miesiąca następującego po:

  •  miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy miesięczne,

  • kwartale, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy kwartalne;

  • do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu w przypadku podatników, o których mowa w art. 111 ust. 5 ustawy o VAT.

Wioletta Gramis