Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

October 31, 2013

Kontrola statusu nabywcy przy procedurze odwrotnego obciążenia

0 983

Czy przy wystawianiu faktur w procedurze odwrotnego obciążenia w sklepie należy w jakiś sposób sprawdzać klientów czy rzeczywiście reprezentują podmiot, który jest podatnikiem?

ODPOWIEDŹ

Z przepisów nie wynika konieczność sprawdzania statusu nabywców towarów sprzedawanych w procedurze odwrotnego obciążenia. Jednakże to sprzedawca poniesie ewentualną odpowiedzialność za wystawienie faktury bez podatku w sytuacji, gdy podatek jest należny. W celu uniknięcia takiej odpowiedzialności należy zatem zweryfikować status nabywcy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • dokonującym ich dostawy jest podatnik w rozumieniu ustawy, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust.1 i 9,

  • nabywcą jest podatnik w rozumieniu w art.15 ustawy,

  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla dostawy towarów używanych.

Jeżeli zatem przedmiotem sprzedaży w sklepie będą towary ujęte w załączniku nr 11 do ustawy o VAT to zastosowanie znajdzie mechanizm odwrotnego obciążenia. Warunkiem zastosowania tego mechanizmu jest jednak to, żeby nabywcą był podatnik w rozumieniu ustawy (czyli podmiot prowadzący działalność gospodarczą), sprzedawcą - czynny podatnik VAT, a sprzedaż nie podlegała zwolnieniu od podatku przysługującemu dostawie towarów używanych. Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, dostawca towarów nie rozlicza VAT, lecz obowiązek ten przenoszony jest na nabywcę. Jednakże w sytuacji, gdy ta sama sprzedaż zostanie dokonana na rzecz podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej, dostawa podlega opodatkowaniu przez sprzedawcę na zasadach ogólnych.

Prawidłowe określenie stawki podatku dla dokonanej dostawy jest obowiązkiem sprzedawcy i to on poniesie konsekwencje w sytuacji, gdy nie opodatkuje dostawy, która podlega opodatkowaniu. W sytuacji braku pewności co do statusu nabywcy, tzn. czy jest on podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT, należy zweryfikować ten status. Dostawca może przed dokonaniem transakcji sprawdzić informacje o nabywcy na stronach internetowych CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym) lub poprosić nabywcę o przedstawienie zaświadczenia o nadaniu numer NIP, REGON lub innych dokumentów rejestrowych. Jeżeli sprzedawca nie jest w stanie zweryfikować statusu odbiorcy, bezpiecznym rozwiązaniem będzie opodatkowanie sprzedaży stawką VAT 23%.

Bożena Sawicka