Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

July 25, 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Kopia dokumentu potwierdzającego WDT a stawka 0%

0 1599

1. ”Kserokopia dokumentu nie jest dokumentem o którym mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT i nie daje podstaw do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%.” – odpowiedź dotycząca tematu została opublikowana na portalu Rady 30 marca 2014 roku. Czy nastąpiła zmiana stanowiska, co do kserokopii CMR-ek? 2. Ponadto czy można zaksięgować WDT ze stawką 0% w miesiącu następnym (w którym otrzymamy CMR-kę)? Czy też należy w danym miesiącu zastosować 23%, a po otrzymaniu CMR-ki wykonać korektę stosując stawkę 0%?

Odpowiedź

  1. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że każda forma udokumentowania dostawy oraz odbioru przez nabywcę jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów jest uprawdopodobniona. Zatem, dokument ten powinien jednoznacznie dowodzić, że nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Jeżeli więc dokument, o którym mowa w powołanym art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT będzie udostępniony w formie elektronicznej - e-mail, ksero, skan lub faks dokumentu i nie będzie budził wątpliwości co do jego autentyczności, może stanowić dowód. Wobec powyższego, o ile kserokopie (oryginały kopii oraz kopie przesłane drogą elektroniczną lub faxem) posiadanych dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości potwierdzają, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim świadczone przez Spółkę przedmiotowe usługi opodatkowane będą stawką w wysokości 0% VAT.
  2. Jeśli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym dokonano dostawy (powstał obowiązek podatkowy) Podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających WDT, to nie wykazuje tej dostawy w deklaracji VAT za ten miesiąc. I jeśli nadal nie posiada dokumentów, to nie wykazuje tej dostawy także w deklaracji za miesiąc następny. 
    Jeśli, Podatnik nie otrzyma dokumentów do terminu złożenia kolejnej deklaracji, to dopiero wówczas jest zobowiązany wykazać WDT w deklaracji VAT, stosując stawkę krajową właściwą dla tego towaru na terytorium kraju.

Uzasadnienie
Kserokopia dokumentu przewozowego CMR, a zastosowanie stawki 0%. W myśl art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Na mocy art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy, przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium UE do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

Stawkę 0% stosuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów stanowiących dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23. Stosownie do art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy, dokumentami tymi są:

  • w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora, list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),
  • w przypadku transportu towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Jak wynika z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy, prawo podatnika do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% uzależnione jest od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Istotą przywołanego przepisu jest zobowiązanie podatnika do udowodnienia, że towary będące przedmiotem transportu rzeczywiście przekroczyły granicę z państwem trzecim. Podstawowe znaczenie dla udokumentowania międzynarodowego transportu towarów ma list przewozowy stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, który potwierdzałby, że nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Dopuszczalne są też inne dokumenty – przy czym ustawodawca nie określił jakie to mają być dowody – jednak muszą one jednoznacznie, w sposób niebudzący wątpliwości potwierdzać spełnienie ww. wymogu.

Zatem chcąc zastosować stawkę podatku w wysokości 0%, podatnik powinien posiadać w swojej dokumentacji dowody wiarygodne i potwierdzające, że w wyniku przewozu towarów z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

Wątpliwości sprowadzają się do kwestii, czy Czytelnik będzie miał prawo do stawki 0% VAT będąc w posiadaniu jedynie kopii dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy. Przepisy nie uzależniają zastosowania stawki 0% od posiadania oryginałów dowodów w formie papierowej. Skoro przepisy nie stanowią o ich formie, stąd można wnioskować, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. 

W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej czy faksem. Dokument ten powinien jednak jednoznacznie dowodzić, że nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Jeżeli zatem dokument, o którym mowa w powołanym art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy będzie udostępniony w formie elektronicznej - e-mail, ksero, skan lub faks dokumentu, i nie będzie budził wątpliwości co do jego autentyczności, będzie stanowił dowód.

Zatem, o ile kserokopie (oryginały kserokopii oraz kopie przesłane drogą elektroniczną lub faxem) posiadanych dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości potwierdzają, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim świadczone przez Spółkę przedmiotowe usługi opodatkowane będą stawką w wysokości 0% VAT.

Kiedy stawka 0% przy WDT

Przez WDT, rozumie się wywóz towarów z Polski w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. WDT podlega opodatkowaniu stawką 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;
  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
  3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

Jeżeli dokumenty nie zostały dostarczone przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:

  1. okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
  2. okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

Otrzymanie dowodów upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust.3, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1 ustawy o VAT.

Przykład

  • Dostawa i wystawienie faktury na rzecz kontrahenta UE 15 maja 2019 roku 
  • Obowiązek podatkowy powstał 15 maja 2019 roku,
  1. dokumenty potwierdzające że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego wpłynęły do 25 czerwca 2019 roku – w deklaracji za maj 2019 – WDT ze stawką 0%,
  2. dokumenty wpłynęły 26 czerwca – korekta deklaracji za maj 2019
  3. dokumenty nie wpłynęły do 25 lipca - nie należy nadal wykazywać dostawy w deklaracji,
  4. dokumenty wpłyną w okresie od 26 lipca do 25 sierpnia 2019 roku – należy wykazać WDT ze stawką 0 % przez korektę deklaracji za maj 2019 roku,
  5. dokumenty nie wpłyną do 25 sierpnia 2019 roku – należy wykazać dostawę ze stawką krajową w deklaracji za lipiec 2019 roku,
  6. dokumenty wpłyną po 25 sierpnia 2019 roku – należy dokonać korekty deklaracji za lipiec 2019 roku (dostawa ze stawką 23% na minus) oraz za maj 2019 roku wykazując dostawę WDT 0%.

Zatem, jeśli Czytelniczka otrzymała dokumenty do 25 czerwca, to powinna wykazać WDT ze stawką 0% w deklaracji za maj 2019 r. W przeciwnym razie należy postąpić zgodnie z przytoczonym powyżej przykładem.

Ewidencja w deklaracjach:  VAT-7(19) świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 0% - poz. 13 – podstawa opodatkowania, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów -  poz. 21 podstawa opodatkowania.

 

Podstawa prawna: art. 13, art. 20, art. 42, art. 83 ust. 1 pkt 23, ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.