Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wystawiłam fakturę imienną klientce 14 maja (sprzedaż była w marcu) ale 22 maja klientka poprosiła o fakturę na firmę i zmieniła nieco treść w opisie usługi, więc wystawiłam fakturę korygującą nazwę nabywcy i opis i wysłałam listem poleconym. Dzisiaj kolega z księgowości powiedział, że nie może tej faktury korygującej zaksięgować w systemie i powiedział, że jego zdaniem powinnam skorygować do zera imienną i wystawić poprawną na firmę.

Generalnie nie może być wystawiona faktura korygująca dane odbiorcy, czy nazwę usługi. Gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w nazwie nabywcy albo oznaczeniu towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą. W opisanym przypadku należałoby skorygować pierwotną fakturę do zera, a następnie wystawić prawidłową fakturę z nazwą firmy i prawidłową nazwą usługi z zachowaniem pozostałych danych faktury korygowanej, w tym daty sprzedaży.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług. Ustawa określa m.in. co powinna zawierać faktura, a także terminy jej wystawienia.
Jeżeli natomiast po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na jej treść lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik, wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, również gdy dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań, udzielono rabatu, bądź upustów i obniżek cen.
W przypadku, gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą. Należy jednak podkreślić, że wystawienie noty korygującej nie może prowadzić do zmiany podmiotu a także przedmiotu umowy sprzedaży. 
W przypadku, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy wskazane na fakturze, nie jest dopuszczalne jej korygowanie w drodze noty korygującej.
W sytuacji opisanej w pytaniu dochodzi nie tyle do zmiany nabywcy, co do zamiany z osoby fizycznej na firmę. Jednak organy podatkowe mogą różnie to interpretować i uznać, że odbiorcą jest inny podmiot.  Z opisu wynika, że również treść w opisie usługi została zmieniona. Czytelniczka nie określiła w jakim zakresie nastąpiła ta zmiana, należy jednak pamiętać że korekta faktury nie może zmieniać przedmiotu sprzedaży. 
Jedynym sposobem naprawienia tego typu błędu jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę na osobę fizyczną  „do zera „ i wystawienie faktury z poprawną nazwą firmy oraz nazwą usługi z zachowaniem pozostałych danych faktury korygowanej, w tym daty sprzedaży.
         

Podstawa prawna : art.5 ust.1, art.106b ust.1, art.106e, art.106j i art.106k ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.