Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

December 5, 2018

Korekta deklaracji VAT w związku z planowaną sprzedażą działki

0 1252

Korekty podatku naliczonego, wynikającego z posiadanej faktury zakupu, należy dokonać jednorazowo w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc, w którym dokonana zostanie sprzedaż działki.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 14 listopada 2018 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.681.2018.2.KO

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca nabył w czerwcu 2016 r. niezabudowaną działkę gruntu oraz dokumentację techniczną. Nabyta działka w chwili zakupu była terenem budowlanym w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy. W planach Wnioskodawcy było wzniesienie na tej działce budynku mieszkalnego, a po jego wybudowaniu wynajem znajdujących się w nim mieszkań wyłącznie na cele mieszkaniowe. Jako, że usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy Wnioskodawca nie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup nieruchomości i dokumentacji technicznej. Wartość nabytej nieruchomości została zaewidencjonowana na koncie „inwestycje długoterminowe środki trwałe w budowie”. Działka nie została oddana do użytkowania. Wnioskodawca nie podjął realizacji planowanej inwestycji i do dnia dzisiejszego zakupiona działka nie została zabudowana i Wnioskodawca w żaden sposób nie prowadzi procesu budowlanego. Obecnie Wnioskodawca planuje sprzedaż działki. Planowana sprzedaż będzie opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii możliwości dokonania korekty deklaracji VAT za miesiąc czerwiec 2016 r. w związku z planowaną sprzedażą działki.

Stanowisko Dyrektora

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o VAT. Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10 lub 10a lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

W przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana (art. 91 ust. 7d ustawy).

Zgodnie z art. 91 ust. 8 ustawy o VAT, korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

Odnoszą powołane wyżej przepisy do przedstawione opisu sprawy należy stwierdzić, że skoro planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż działki będzie czynnością opodatkowaną podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia od tego podatku, to w tym przypadku dojdzie do zmiany przeznaczenia tej działki. Zatem Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonania korekty podatku naliczonego, którego nie odliczył przy nabyciu działki, w związku z pierwotnym przeznaczeniem jej do prowadzenia działalności zwolnionej od podatku.

Korekty tej Wnioskodawca będzie mógł dokonać na podstawie art. 91 ust. 8 ustawy, z uwzględnieniem zasad zawartych w ust. 7d ww. artykułu ustawy. W związku z tym, korekty podatku naliczonego, wynikającego z posiadanej faktury zakupu, Wnioskodawca powinien dokonać jednorazowo w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym ta zmiana wystąpi, tj. w miesiącu dokonania sprzedaży działki.

Podstawa prawna: art. 91 ust. 1-8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.