Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

July 31, 2016

Korekta deklaracji VAT złożona przez JST za 2010 rok

0 869

Czy w wyniku orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednostka samorządu terytorialnego może złożyć wniosek o zwrot nadpłaty VAT wraz z korektami rozliczeń za 2010 rok?

ODPOWIEDŹ

Nie, jednostka samorządu terytorialnego nie może złożyć korekt deklaracji za 2010 rok, tj. za okres przedawniony.

UZASADNIENIE

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów wydanym w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 roku w sprawie C-276/14 konieczne stało się scentralizowanie w JST rozliczeń w zakresie podatku VAT. W związku z tym jednostki samorządu terytorialnego mogą podjąć decyzję o dokonaniu korekt rozliczeń nieobjętych przedawnieniem, przy czym w celu zachowania neutralności – korekty muszą zostać sporządzone w odniesieniu do całego poprzedniego pięcioletniego okresu nieobjętego przedawnieniem. Nie można złożyć wybiórczych korekt, tylko za wybrane okresy rozliczeniowe. Korekty muszą obejmować w szczególności korektę wysokości deklarowanego obrotu, a także uwzględniać w korekcie podatku naliczonego zasady dotyczące prewspółczynnika.

Zgodnie z art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. W zakresie VAT przepisem regulującym możliwość dokonania korekty podatku jest art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym artykułem, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Zatem na dokonanie korekty podatku naliczonego za 2010 rok JST miała czas do końca 2014 roku. Jeżeli w wyniku złożenia korekty powstałaby nadpłata należy wziąć również pod uwagę przepisy działu III rozdział 9 Ordynacji. Zgodnie z art. 79 § 2 Ordynacji, prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty oraz wniosku o zwrot nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, chyba, że ustawy podatkowe przewidują inny tryb zwrotu podatku.

Ponadto, jak wynika z art. 74 pkt 1 Ordynacji jeżeli nadpłata powstała w wyniku orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wysokość nadpłaty określa podatnik we wniosku o jej zwrot, składając równocześnie skorygowaną deklarację.

Tak więc analogicznie, skoro warunkiem złożenia wniosku o zwrot nadpłaty powstałej na skutek orzeczenia TSUE jest min. złożenie korekty deklaracji VAT, a przepis art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że nie można dokonać korekty VAT naliczonego po upływie 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, to tym samym przepisy nie dopuszczają złożenia skutecznej korekty deklaracji VAT korygującej „in plus” nieodliczony podatek naliczony, po upływie wskazanego terminu.

Wobec powyższego, jednostka samorządu terytorialnego nie może złożyć korekt deklaracji za 2010 rok, który przedawnił się z końcem 2014 roku.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, art. 74 pkt 1, art. 79 § 2, art. 81 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.)