Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

March 4, 2015

Korekta faktury dokumentującej otrzymane wadium w sytuacji odstąpienia oferenta od zawarcia umowy kupna-sprzedaży

0 914

W sytuacji odstąpienia oferenta od zawarcia umowy kupna-sprzedaży Miastu będzie przysługiwało prawo do korekty faktury dokumentującej otrzymane wadium do zera, a w konsekwencji do korekty deklaracji za okres, w którym uzyska potwierdzenie odbioru przez oferenta faktury korygującej.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2015 roku nr IBPP1/443-1312/14/AW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Miasto, czynny podatnik podatku od towarów i usług, które w drodze przetargu sprzedaje lub oddaje w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowe. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie przez oferentów wadium. Wadium wpłacane jest na konto depozytowe Miasta i traktowane jest, jako zabezpieczenie właściwego przebiegu przetargu i wykonania umowy przez wyłonionego nabywcę.

W momencie rozstrzygnięcia przetargu, tzn. z chwilą wyboru i zatwierdzenia oferenta, jego wadium zostaje zaliczone na poczet ceny nabycia nieruchomości lub pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Kwota wadium jest traktowana jako zaliczka na poczet ceny nabycia. Na zaliczkę Miasto wystawia fakturę oraz odprowadza podatek należny w rozliczeniu za miesiąc, w którym został rozstrzygnięty przetarg. Wadia pozostałych oferentów zostają im zwrócone.

W przypadku, gdy po rozstrzygnięciu przetargu, tj. po wystawieniu faktury na zaliczkę oraz odprowadzeniu do Urzędu Skarbowego VAT należnego od zaliczki, nie doszłoby do podpisania aktu notarialnego z winy oferenta, wadium nie będzie stanowić zaliczki na poczet ceny zakupu nieruchomości lub przyjęcia w użytkowanie wieczyste, lecz będzie pełnić rolę odszkodowawczą i nie będzie podlegać zwrotowi.

W związku z powyższym Miasto zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z odstąpieniem oferenta od zawarcia umowy kupna-sprzedaży, Miasto będzie miało prawo do korekty do „zera” faktury wystawionej na zaliczkę (wadium), a po uzyskaniu od oferenta potwierdzenia otrzymania faktury korygującej będzie miało prawo do ujęcia korekty w odpowiedniej deklaracji VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż w przypadku odstąpienia od zrealizowania transakcji zabezpieczonej wpłaconym wadium, najistotniejsze znaczenie ma fakt, że w następstwie tego odstąpienia ostatecznie nie dochodzi do czynności opodatkowanej na poczet której płatność została przyjęta. Odstąpienie od umowy powoduje, że przedmiot opodatkowania nie zaistnieje. Konsekwencją powyższego – przestaje istnieć obowiązek podatkowy od zaliczki.

Zatem w przypadku gdy nie ma przedmiotu podatku, przyjęta zaliczka przestaje być wynagrodzeniem za spodziewaną czynność opodatkowaną, pełni funkcję odszkodowawczą i nie łączy się z żadnym świadczeniem sprzedawcy. Nie jest więc wynagrodzeniem za czynność podlegającą opodatkowaniu, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji zatrzymane przez Miasto wadium nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i Miasto nie będzie miało obowiązku odprowadzenia podatku od towarów i usług z tytułu zatrzymania wniesionego przez oferenta wadium.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż w sytuacji gdy wystawiono fakturę dokumentującą zaliczkę na poczet sprzedaży, do której finalnie nie doszło, podatnik ma prawo do skorygowania tej faktury fakturą korygującą w taki sposób, by dokument odzwierciedlał faktyczne zdarzenie gospodarcze. W rozpatrywanym przypadku możliwe jest zatem wystawienie faktury korygującej otrzymane wadium do zera, gdyż wadium to nie zostanie zaliczone na poczet żadnej sprzedaży.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29, art. 29a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.