Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Temat tygodnia , Otwarty dostęp

October 15, 2019

Korekta faktury w sytuacji śmierci lub likwidacji kontrahenta

0 1585

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku 23 lipca 2019 roku oddalił skargę spółki, na interpretację indywidualną (sygn. I SA/Gd 582/19) w sprawie prawa do korekty VAT, w przypadku śmierci lub likwidacji kontrahenta oraz braku płatności z jego strony.

WSA podzielił stanowisko Dyrektora KIS, który odmówił spółce prawa do korekty VAT, w przypadku śmierci lub likwidacji kontrahenta, czy też braku płatności z jego strony.

Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym podała, że nie jest w stanie otrzymać potwierdzenia odbioru faktury korygującej na skutek np. śmierci kontrahenta bądź jego likwidacji, czy też z innych powodów niezależnych od spółki – np. braku odzewu ze strony kontrahenta. Spółka podejmuje próby dostarczenia faktur korygujących listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru albo kurierem. Nie dysponuje jednak informacją wprost od kontrahenta, że zapoznał się z wystawioną fakturą korygującą, ale jest w stanie wykazać, że transakcja z kontrahentem została zrealizowana na warunkach wskazanych w wystawionej fakturze korygującej – w szczególności na podstawie danych z systemu księgowo-finansowego. 

Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki, iż przysługuje jej prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i VAT, pomimo iż z powodów losowych nie jest w stanie uzyskać potwierdzenia odbioru faktury korygującej od kontrahenta za nieprawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że nie można uznać w opisanej sytuacji, że kontrahent wiedział, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej.

WSA w Gdańsku oddalił skargę spółki, przyznając rację organowi podatkowemu, ponieważ Spółka nie jest w posiadaniu dokumentacji pochodzącej od tego kontrahenta, z której wynika, że wie on na jakich warunkach została zrealizowana transakcja. 

Sądzimy, że zostanie złożona skarga kasacyjna do NSA, i jeżeli tak się stanie, niezwłocznie o tym Państwa poinformujemy.