Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta faktury WDT związana z omyłkowym zastosowaniem stawki krajowej

Artykuły | October 28, 2020 | NR 107
0 2549

Podatnik wystawił w sierpniu fakturę dla odbiorcy niemieckiego ale pomyłkowo zamiast zastosować stawkę 0% jak dla WDT (posiada wszystkie dokumenty umożliwiające zastosowanie stawki 0%) zastosował stawkę 23%. We wrześniu wystawił korektę faktury zmieniającą stawkę z 23% na 0%. W jaki sposób wykazać tę fakturę w sierpniowej deklaracji VAT i pliku JPK? Czy np. jako WDT ale na kwotę brutto?

Odpowiedź

Transakcję WDT z błędną stawką 23% należy wykazać w deklaracji VAT i JPK za okres kiedy powstał obowiązek podatkowy. Korekty WDT ze stawką 0% należy dokonać w deklaracji oraz pliku JPK w rozliczeniu za wrzesień 2020 – czyli w miesiącu wystawienia korekty faktury. Polega to na sporządzeniu i przesłaniu do organu skarbowego poprawnie wypełnionego JPK w całości, co oznacza, że nie koryguje się wyłącznie poszczególnych pozycji pliku. Podobnie z deklaracją VAT.
Korektę faktury należy zewidencjonować ze znakiem „-” sprzedaż krajowa, a w pozycji WDT faktyczną wartość transakcji in plus. W taki sam sposób sporządzić JPK.
Jeżeli obowiązek podatkowy WDT powstał w dacie wystawienia korekty faktury, to z datą wystawienia tej korekty powinien być do ewidencji wprowadzony jednocześnie zapis sprzedaży VAT ze stawką 23% „in minus” i ujęcie tej transakcji jako WDT „in plus”.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu WDT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.
Moment powstania obowiązku podatkowego uzależniony jest zatem od wystawienia faktury przez dostawcę (podatnika VAT-UE), daty dokonania WDT.
Obowiązek podatkowy w WDT powstaje zatem zasadniczo z chwilą wystawienia faktury przez podatnika. Tylko gdy do 15. dnia następnego miesiąca po miesiącu dokonania dostawy faktura nie zostanie wystawiona, obowiązek podatkowy powstaje z upływem 15. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Z kolei moment powstania obowiązku decyduje o ujęciu danej faktury 
w ewidencji VAT oraz w deklaracji VAT.
Zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy - w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - podatnik wystawia fakturę korygującą.
Z kolei z art. 29a ust. 13 i 14 ustawy wynika, że w przypadku stwierdzenia pomyłki w  kwocie podatku na fakturze i  wystawienia faktury korygującej do faktury, w  której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna, obniżenia podstawy opodatkowania, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą. Jednak warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę nie stosuje się m.in. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
W związku z tym Czytelnik właściwie wystawił korektę faktury ze stawką 0%. 
Z uwagi na brak obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania tej korekty przez nabywcę, ujmuje się ją w rozliczeniu za okres, w którym została wystawiona, tj. w bieżącej deklaracji oraz w pliku jpk, czyli za wrzesień 2020 roku. 
Wprowadzając fakturę korektę w JPK należy wpisać pierwotny nr dokumentu. Wpis powinien posiadać numer faktury korygującej.

 

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 29a ust. 13, 14, 15; art. 99 ust. 1 , art. 106b ust. 1, art. 106e ust. 1, art. 106j ust. 1 pkt 5, art. 106j ust. 2, art. 109 ust.3, ust. 3b, ust. 3e ustawy o VAT.