Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

July 1, 2014

Korekta faktury wystawionej na kwotę wpłaconego wadium

0 985

W miesiącu kwietniu przedsiębiorca wpłacił wadium na zakup działki - 3.000,00 zł (w tym podatek VAT 23% - 560,98 zł). Kwotę tę ujęto w deklaracji VAT-7. W maju przedsiębiorca wycofał się z zakupu działki i wpłacone wadium przepadło na rzecz Gminy. Co w takim przypadku z kwotą rozliczonego podatku VAT. Czy należałoby zrobić korektę do VAT-7 i odzyskać podatek VAT, czy też nie?

ODPOWIEDŹ

Tak, w opisanej w pytaniu sytuacji należy wystawić fakturę – korektę oraz skorygować „in minus” podstawę opodatkowania i podatek w deklaracji VAT-7.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) (art.7 ust.1 ustawy o VAT).

Natomiast w myśl art.29a ust.1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniami, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Jednak w myśl art.29a ust.10 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 13, obniża się o:

  1. kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

  2. wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;

  3. zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

  4. wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

W powyższych przypadkach, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano (art.29a ust.13 ustawy o VAT). Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art.29a ust.14 ustawy o VAT). Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej (art.29a ust.15 pkt 4 ustawy o VAT). W tym przypadku, obniżenie podstawy opodatkowania następuje nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym zostały łącznie spełnione przesłanki określone w powołanym ust.15 pkt 4 (art.29a ust.16 ustawy o VAT).

Odnoście wystawiania korekt faktur w Państwa przypadku zastosowanie znajdzie art.106j ust.1 i 2 ustawy o VAT zgodnie z którym, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art.29a ust.7 pkt 1,

  2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art.29a ust.10 pkt 1,

  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

- podatnik wystawia fakturę korygującą.

Faktura korygująca powinna zawierać:

1. wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;

2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;

4. przyczynę korekty;

5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Z przytoczonych uregulowań wynika zatem, iż istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych. Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym. Stąd kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatek należny muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę spowoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i da prawo do takiego obniżenia. Celem faktury VAT jest przede wszystkim udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych, pełni ona bowiem szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT. Prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, co oznacza, iż nie można uznać za prawidłową fakturę, gdy nie wskazuje ona zaistniałego zdarzenia gospodarczego. Jeżeli po wystawieniu faktury VAT wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Zatem, faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu.

Jak wynika z opisu pytania, Przedsiębiorca wniósł na rzecz Gminy wadium na zakup działki. Jednakże wycofał się on z zakupu działki i wpłacone wadium przepadło na rzecz Gminy. W przypadku odstąpienia od umowy, wpłacone wadium, nie podlega zwrotowi i w tej sytuacji zatrzymana kwota wadium nie jest wynagrodzeniem (zaliczką na poczet wynagrodzenia) za dostawę działki, lecz pełni funkcję odszkodowawczą. Zatem przedmiotowe wadium stanowi kwotę odszkodowania za niedopełnienie warunków umowy.

Istotną w sprawie jest okoliczność, że wadium ani w momencie wpłaty (pełniące wówczas rolę zabezpieczenia), ani z chwilą zatrzymania go jako odszkodowanie w związku z niewywiązaniem się uczestnika przetargu z umowy nie jest żadną z czynności opodatkowanych (dostawą towarów ani świadczeniem usług) wymienionych w art. 5 ustawy o VAT, nie podlega więc przepisom tej ustawy. Tym samym wniesione wadium, ani w momencie wpłaty, ani w momencie odstąpienia Przedsiębiorcy od umowy nie wypełnia dyspozycji zawartej w art. 5 ustawy, zatem nie powinno być udokumentowane fakturą Wpłacona kwota wadium dopiero z chwilą wyboru w przetargu oferenta i zaliczenia jej zgodnie z zapisem w specyfikacji przetargu na poczet ceny nabycia oznacza uiszczenie części ceny przed wykonaniem dostawy towaru, co zgodnie z art. 19a ust. 8 rodzi w podatku VAT powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.

W konsekwencji należy stwierdzić, iż otrzymane przez Gminę wadium nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług. W sytuacji zatem, gdy Gmina błędnie udokumentowała wpłacone wadium fakturą - wystawiła tzw. „pustą” fakturę, będzie zobowiązana wystawić do niej fakturę korygującą. Ponadto, Gmina ma prawo do zmniejszenia zadeklarowanej podstawy opodatkowania i samego podatku. W konsekwencji, gdy Gmina błędnie udokumentowała i opodatkowała wpłacone wadium winna skorygować swoje rozliczenia. Należy wobec tego wystawić fakturę korygującą. Konsekwencją ww. korekty będzie możliwość odzyskania nienależnie uiszczonego podatku, przy czym prosimy pamiętać o uwzględnieniu zasad korygowania obrotu, wynikających z powołanego na wstępie art.29a ustawy o VAT.

 Agnieszka Falkowska

 Starszy Komisarz Skarbowy