Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

JPK

September 3, 2017

Korekta JPK_VAT w przypadku błędnych danych kontrahenta

0 1499

Koleżanka źle wprowadziła faktury zakupowe - kilka sztuk. Wartościowo jest dobrze, ale nie zmieniła kontrahenta i „wklepywała” cały czas na tego samego, a powinno być 4 różnych kontrahentów. Sytuacja dotyczy maja 2017, a wyszło to w lipcu dopiero przy przelewach. Czy mam robić korektę VAT-7 i JPK; nie zmieni się wartość więc może tylko JPK? Jak zrobić korektę do JPK, jakieś uzasadnienie trzeba dołączyć?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy błędnie wprowadzono dane kontrahenta do ewidencji zakupów, nie ma potrzeby złożenia korekty deklaracji VAT-7, natomiast należy złożyć korektę przesłanego JPK VAT.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ewidencja zakupu prowadzona jest w celu określenia wysokości podatku naliczonego, który podlega odliczeniu w danym okresie rozliczeniowym.

Ewidencja VAT powinna zawierać w szczególności:

  • dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,

  • wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego,

  • kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego,

  • kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także 

  • inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Nowe regulacje, wprowadzone od początku roku, nakładają na podatników dodatkowy obowiązek uwzględnienia w prowadzonej ewidencji VAT także danych służących identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numeru, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Jeżeli w związku z zaistniałą pomyłką nie zmieni się wartość kwoty zakupów i podatku należnego, nie ma potrzeby korygowania deklaracji dla podatku VAT.

Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem danych, tworzonym z  systemów informatycznych podatnika poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, korektę przesłanego JPK_VAT należy sporządzać i przekazywać w każdej sytuacji związanej ze zmianą kwot raportowanych w JPK_VAT. Korektę należy przesłać również w sytuacji błędnego podania stron transakcji (w szczególności numeru kontrahenta). W pierwszej wersji pliku JPK_VAT korektę dokonywano poprzez ponowne przesłanie pliku JPK VAT. Od nowego roku, pojawiła się możliwość oznaczenia pliku jako korekta i przesłania go w takiej formie.

Podstawowy plik posiada oznaczenie „cel złożenia - 1”, natomiast kolejne korekty powinny mieć wartość „2”.

Aby wysłać korektę, należy ponownie wygenerować plik JPK VAT, zawierający wszystkie transakcje z danego okresu wraz z poprawianymi danymi oraz sprawdzić, czy cel złożenia JPK jest ustawiony na 2. Należy pamiętać, że w zależności od używanego programu komputerowego informacja „cel złożenia” uzupełnia się automatycznie lub należy zmienić ręcznie. Tak przygotowany plik „korekty” należy wysłać bez dodatkowego uzasadnienia.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. art. 193a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.