Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

March 5, 2019

NR 87 (Marzec 2019)

Korekta niewykonanej usługi rozliczonej w deklaracji

0 2662

W grudniu wystawiona faktura VAT za usługę która nie została wykonana, pomyłka, ktoś nie usunął zlecenia a osoba wystawiająca faktury po prostu tego nie zweryfikowała. Faktura wykazana oczywiście w deklaracji grudniowej. Faktura koniec końców nie została w ogóle wysłana do kontrahenta. Fakturzystka wystawiła do tego korektę in minus z datą bieżącą ale co z tym teraz zrobić? Korygować grudzień i zaksięgować korektę do grudnia? Zwiększyć tym samym podatek do zwrotu. Czy wyksięgować w ogóle tę fakturę skoro nie została wysłana do kontrahenta? Czy wysłać korektę i fakturę pierwotną do kontrahenta z myślą że podpisze i odeśle korektę?

ODPOWIEDŹ

Korektę faktury in minus, zdaniem Redakcji, należałoby ująć w miesiącu jej wystawienia. Skoro faktura została ujęta w deklaracji nie można jej wyksięgować  ani anulować. W sytuacji, gdy została wystawiona omyłkowo, gdyż dotyczyła niewykonanej usługi, nie ma potrzeby faktury i jej korekty wysyłać do kontrahenta. Należy pozostawić faktury w dokumentacji firmy wraz z odpowiednim opisem.

 

UZASADNIENIE

Jak wynika z przepisów ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług. Ustawa określa m.in. zawartość faktury, a także terminy wystawienia.

Jeżeli natomiast po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na jej treść lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik, wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, również gdy dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań, udzielono rabatu, bądź upustów i obniżek cen.

W sytuacji opisanej w pytaniu należy podkreślić, że nie ma możliwości wycofania faktury, gdyż, pomimo że Czytelnik nie dostarczył faktury do odbiorcy, została ona wprowadzona do obrotu poprzez wykazanie jej w deklaracji dla podatku od towarów i usług. Czytelnik postąpił prawidłowo wystawiając fakturę korygującą, gdyż jest to jedyny sposób, aby skorygować wykazany obrót i podatek należny.

W opisanej sytuacji obrót nie powinien być wykazany w grudniu ponieważ nie doszło do transakcji i prawidłowym byłaby korekta deklaracji za ten właśnie miesiąc. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że faktura była błędnie wystawiona, a jej korekta pomniejsza obrót, to, zdaniem Redakcji, korektę należałoby rozliczyć w miesiącu jej wystawienia.

Skoro Czytelnik nie dostarczył pierwotnej faktury do odbiorcy, nie ma także konieczności przekazana mu faktury korygującej.

Należy obie faktury pozostawić w dokumentacji księgowej wraz z odpowiednią adnotacją / wyjaśnieniem /. Należy również pamiętać, że w razie czynności sprawdzających lub kontroli ze strony organów podatkowych Czytelnik powinien wyjaśnić zaistniałą sytuację. 

               

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (18) w poz. 15 podstawa opodatkowania i w poz. 16 podatek należny dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 5%” w poz. 17 i 18 dla dostawy towarów  opodatkowanych stawką 8%” lub w poz. 19 i 20 dla dostawy towarów  opodatkowanych stawką 23%”.

Iwona Kobiałka

Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.29a ust.1 i 10, art.106b ust.1, art.106j ust.1 ustawy o VAT.